Α’ ΕΣΚΑΣΕ (PLAYOFFS): ΜΑΚΑΡΟΣ-ΜΑΛΕΣΙΝΑ 88-81

Α’ ΕΣΚΑΣΕ (PLAYOFFS)

Έκανε το 2-1 με…ανατροπή!

ΜΑΚΑΡΟΣ-ΜΑΛΕΣΙΝΑ 88-81

Ο Μάκαρος πήρε τη νίκη με 88-81 απέναντι στη Μαλεσίνα, έκανε το 2-1 στη σειρά και πλέον βρίσκεται μια μόλις νίκη από την πρόκρισή του στον τελικό της Α’ ΕΣΚΑΣΕ!

Μια νίκη που ήρθε μετά από μια τεράστια ανατροπή, καθώς η ομάδα του Παπούλια βρέθηκε πίσω ακόμα και με 21 πόντους διαφορά (16-37)! αλλά δεν τα παράτησε, πίστεψε στο θαύμα και πήρε μια σπουδαία νίκη με 88-81!

Πάντως, αν κάποιος έβλεπε τα πρώτα 15’ του αγώνα δεν θα…στοιχημάτιζε ούτε ευρώ στη νίκη του Μάκαρου!

Η ομάδα του Παπούλια χωρίς τον Νασάκη δεν μπήκε στο παρκέ και η Μαλεσίνα σαν έτοιμη από καιρό για αυτό το ματς δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης.

Το αρχικό 4-15 έγινε 6-23 και το πρώτο 10λεπτο τελείωσε με 8-30!

Το ματς έδειχνε χωρίς επιστροφή για την ομάδα της Άμφισσας, με τη Μαλεσίνα να είναι εύστοχη από την περιφέρεια με τον Ξετρίχη να ξεκινάει με 4/5 τρίποντα και τη διαφορά να πηγαίνει ακόμα και στο +21 για την ομάδα του Θάνου (15-36)!

Ο Μάκαρος έδειξε κάποια σημάδια ζωής πριν το ημίχρονο μειώνοντας σε 27-42 και 34-45 με τον Οικονόμου να βρίσκει λύσεις κοντά στο καλάθι και τον Λούπουλ να κάνει το καλύτερο φετινό του παιχνίδι!

Το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου έφερε και τη μεγάλη ανατροπή! Ο Μάκαρος με Λούπουλ-Κουτσογιάννη μείωσε σε 41-45 και 45-47 για να ισοφαρίσει για πρώτη φορά σε 49-49 και όλα να ξεκινούν από την αρχή!

Η γ’ περίοδος βρήκε τη Μαλεσίνα οριακά μπροστά στο σκορ με 62-63 για να περάσει μπροστά με το ξεκίνημα της δ’ περιόδου με 66-63 η ομάδα του Παπούλια!

Με την ψυχολογία υπέρ της πήρε τα ηνία του ματς για να ξεφύγει με 80-71 και 84-73. Σε αυτό το σημείο, το επιμέρους σκορ από το +21 της Μαλεσίνας έφτασε στο 69-37!

Η Μαλεσίνα μείωσε σε 84-78 αλλά δεν κατάφερε κάτι καλύτερο με τον Μάκαρο να παίρνει μια μεγάλη νίκη ουσιαστική και ψυχολογική για τη συνέχεια, με 88-81!

Διαιτητές: Καραμπιτσάκος-Χριστοδούλου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-30 ,34-45, 62-63, 88-81.

ΜΑΚΑΡΟΣ (Παπούλιας): Λεοντίου 9 (1), Κουτσογιάννης 15 (1), Οικονόμου 12, Λούπουλ 25, Διαμάντης 4, Φουσέκης 2, Φωτητζόγλου 21, Μουτζούρης.

ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Θάνος): Ξετρίχης 16 (5), Χαρατσής Ι. 22 (1), Συριστατίδης 17 (3), Θεοφανόπουλος 6, Κατσαγάνης 13, Γάτος 7 (1), Καραμίντζος, Τούντας, Ψωρομίτας, Κοτσιομίτας.