FEATURED ΠΑΙΔΩΝ

Λύγισε στο τέλος (ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ-ΧΒΑ 58-55)!

Η πρεμιέρα της ΧΒΑ στην προημιτελική φάση του Πανελλήνιου πρωταθλήματος δεν στέφθηκε με επιτυχία, καθώς οι μικροί του Μπρατσιάκου ηττήθηκαν από τον Πελασγό Μεγαλόπολης με 58-55.

Η ομάδα της Χαλκίδας ήταν σαφώς ανώτερη αλλά στο τέλος το άγχος έπαιξε καταλυτικό ρόλο για την εξέλιξη του ματς.

Το ξεκίνημα πάντως ήταν ιδανικό με πίεση σε όλο το γήπεδο και το σκορ στο 0-7, με το ημίχρονο να τελειώνει 23-35.

Ο Πελασγός έδειξε σημάδια ανάκαμψης στη γ’ περίοδο όταν μείωσε σε 41-46 ενώ με επιμέρους 5-0 στο 34’ ισοφάρισε για πρώτη φορά σε 46-46.

Από εκεί και έπειτα ο αγώνας πήγαινε πόντο-πόντο, οι παίκτες του Μπρτασιάκου έχασαν πολλές βολές αλλά και εύκολα καλάθια από κοντινή απόσταση με τον Πελασγό να περνάει μπροστά με 57-55 στα 27’ δευτερόλεπτα, την ΧΒΑ να κάνει λάθος στο κατέβασμα για να διαμορφωθεί το τελικό 58-55 με 1/2 βολές.

Είναι πολύ πιθανό, άλλες 10 φορές να έπαιζαν οι δύο αντίπαλοι νικήτρια να ήταν η ομάδα της Χαλκίδας, αλλά η ουσία είναι πως στην κρίσιμη στιγμή οι μικροί ‘πνίγηκαν’ από το άγχος με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα…

Στο β’ ημίχρονο δεν αγωνίστηκε ο Μάλλιαρης που υπέστη διάστρεμμα από το πρώτο μισό του αγώνα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-25, 23-35, 41-46, 58-55.

Διαιτητές: Δαρλαμήτσος-Ασλανίδης.

ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ (Τσατσούλης Γ.-Τσατσούλης Χ.): Μπουζάλας 12, Παπαδόπουλος, Βούλγαρης, Καντέλης 13, Τσιτώνης 12 (2), Μιχόλιας 9, Αγγελόπουλος 5 (1), Παπαδόπουλος Η. 10 (2), Καλαϊτζής, Ταβαράκης 6, Δρακόπουλος, Κακκαβάς.

ΧΒΑ (Μπρατσιάκος-Τσουμάνης): Νεστορίδης 6 (1), Σπύρου 3, Μπασινάς 12 (2), Ζεμπίλης 2, Αποστόλου, Βογιατζής 21 (2), Νικολάου 1, Δημηρόπουλος 6, Παπανδρέου, Σταθόπουλος, Σαλταγιάννης 2, Μάλλιαρης 2.