Γ ΕΘΝΙΚΗ

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ (ΜΠΑΡΑΖ): Ν. ΙΩΝΙΑ-ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (LIVE)

Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας, αναλυτικότερο ρεπορτάζ από το παιχνίδι σε νεότερη ανάρτηση.

Στη μεγαλύτερη μάχη της χρονιάς οι παίκτες του Βελισσαράκου βγήκαν νικητές και ολοκλήρωσαν το θαύμα της παραμονής στην κατηγορία που πριν από 2-3 εβδομάδες έμοιαζε ακατόρθωτο.

8 δευτερόλεπτα για το τέλος άστοχος σε λέι απ ο Σπύρου, σουτ από το κέντρο για τη Νέα Ιωνία είναι άστοχο. Η ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΜΕ 60-62 ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΣΤΗ Γ’ ΕΘΝΙΚΗ.

ΤΕΛΙΚΟ ΣΚΟΡ: Ν. ΙΩΝΙΑ-ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ: 60-62.

Η πιο κρίσιμη άμυνα της χρονιάς για τους παίκτες του Βελισσαράκου.

Άστοχος ο Γκιζόγιαννης στην επίθεση της Παναγίτσας, 60-62 και τάιμ-άουτ για τη Νέα Ιωνία που θα έχει τα 24 από τα 27 δευτερόλεπτα που μένουν στη διάθεσή της.

1:02 για το τέλος, τάιμ-άουτ και η κατοχή είναι για τους παίκτες της Νέας Ιωνίας.

Πέμπτο φάουλ ο Θεοδωράκος, στη θέση του ο Σπύρου.

Ο Θεοδωράκος 60-62 στον αιφνιδιασμό με 1:50 για το τέλος.

Με 1/2 βολές του Θεοδωράκου το σκορ γίνεται 60-60. Η επαναφορά είναι για την Παναγίτσα καθώς το φάουλ ήταν αντιαθλητικό.

Με 2:47 ο Θεοδωράκος θα έχει δικαίωμα για δύο βολές μετά από φάουλ που κέρδισε. Θα τις εκτελέσει μετά το τάιμ-άουτ. 60-59 το σκορ.

3:00 για το τέλος, με 4 φάουλ οι Γκιζόγιαννης, Δρακάκης, Θεοδωράκος.

Στο 3:28 ο Δρακάκης το 60-59, αστοχεί όμως στη συμπληρωματική βολή που κέρδισε και δεν ισοφαρίζει το παιχνίδι.

Με 3:50 για το τέλος με τρίποντο του Σιούτη το 60-57.

Με καλάθι του Σπύρου το 57-57.

Μπαίνουμε στη τελική ευθεία, το ματς στην κόψη του ξυραφιού…

Οι δύο ομάδες είναι άστοχες, 5:29 για το τέλος παραμένει το 57-55.

Με 7:30 για το τέλος του παιχνιδιού η Παναγίτσα μειώνει σε 57-55 με καλάθι του Γκιζόγιαννη.

Τέλος τρίτου δεκαλέπτου: Ν. ΙΩΝΙΑ-ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ: 55-50.

Με καλάθι του Μαυρίδη στο τέλος του χρόνου η Νέα Ιωνία προηγείται με 55-50.

Στα 53” τέταρτο φάουλ από το Θεοδωράκο και στην θέση του μπαίνει ο Σπύρου. Με 2/2 βολές του Γεωργίου το σκορ γίνεται 53-50.

Με 3:24 το σκορ είναι 50-47, η Παναγίτσα παίζει για 27 λεπτά χωρίς αλλαγή. Πρόβλημα με φάουλ έχουν μέχρι τώρα οι Δρακάκης και Θεοδωάκος που έχουν από τρία.

Με 4:12 για την τρίτη περίοδο η Παναγίτσα μειώνει στον πόντο (48-47) με καλάθια του Γκιζόγιαννη και του Σβορώνου.

Ο Θεοδωράκος με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 46-43, στη συνέχεια ο Λίτσιος έκανε το 48-43 με 5:20 να μένουν για το τρίτο δεκάλεπτο.

Δύο φάουλ που δεν δίνονται πάνω στον Γκιζόγιαννη με το δεύτερο να αποφέρει κλέψιμο στους παίκτες του Δαμιανίδη και καλάθι στο transition από τον Λίτσιο (46-40).

Ο Λίτσιος το 46-40 στο 8-0 το σερί της Νέας Ιωνίας και τάιμ-άουτ από τον Βελισσαράκο.

Με τρίποντο του Γεωργίου το 44-40.

Στο 7:40 για την τρίτη περίοδο, το σκορ είναι 41-40 υπέρ της Νέας Ιωνίας.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Ν. ΙΩΝΙΑ-ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ: 35-37.

Στα 5’’ για το ημίχρονο με το σκορ 35-35 ο Δρακάκης κερδίζει αντιαθλητικό φάουλ. Με 2/2 βολές κάνει το 35-37 που είναι  και  το σκορ του ημιχρόνου.

Στο 2:46 για το ημίχρονο το σκορ είναι 30-31 για την Παναγίτσα μετά από κλέψιμο και lay-up στον αιφνιδιασμό από τον Θεοδωράκο και νέο τάιμ-άουτ αυτή τη φορά από τη Νέα Ιωνία.

Με 3:16 για το ημίχρονο ο Δρακάκης ισοφαρίζει σε 28-28 και έχουμε τάιμ-άουτ.

Με 5:50 για το τέλος του ημιχρόνου η Νέα Ιωνία προηγείται με 28-26 μετά από εύστοχο τρίποντο του Γεωργίου.

Ο Καρβούνης με τρίποντο μείωσε 23-21 και ο Σβορώνος με νέο τρίποντο έκανε το 25-24, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα της Χαλκίδας στο 13′.

Με τρίποντο του Λίτσιου η Νέα Ιωνία κάνει το 17-14 που είναι και το σκορ του 1ου δεκαλέπτου.

Επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι από τον Γκιζόγιαννη που κάνει το 14-14 ένα λεπτό πριν το τέλος.

Με 1:19 για το τέλος του δεκαλέπτου η ομάδα της Νέας Ιωνίας προηγείται με 14-12.

Η κατοχή και πάλι για την Παναγίτσα καθώς ο Γκιζόγιαννης είχε κερδίσει αντιαθλητικό φάουλ.

Με 4:10 για το τέλος ο Γκιζόγιαννης έχει 1/3 βολές και μειώνει σε 11-10.

Με 2/2 βολές ο Σβορώνος κάνει το 6-4 και μειώνει για την Παναγίτσα.

6-2 η Νέα Ιωνία στο 6:48.

Στο 8:30 το σκορ είναι 2-2 με ένα καλάθι του Σβορώνου και ένα του Λίτσιου.

Οι αρχικές πεντάδες:

Ν. ΙΩΝΙΑ:  Καραθανασόπουλος Αθ., Λαμπρόπουλος, Λίτσιος, Σιούτης, Γεωργίου Γ.

ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ : Καρβούνης, Θεοδωράκος, Γκιζόγιαννης, Δρακάκης, Σβορώνος.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ν. ΙΩΝΙΑ (Δαμιανίδης):  Καρτέρης, Καραθανασόπουλος Αθ., Ηλιόπουλος, Καραθανασόπουλος Αλ., Γεωργίου Φ., Μαυρίδης, Λαμπρόπουλος, Λίτσιος, Σιούτης, Βασιλακάκης, Καλάσουντας, Γεωργίου Γ.

ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (Βελισσαράκος):  Καρβούνης, Σπύρου, Μούντριχας, Θεοδωράκος, Μαντζάκος, Ντουζίδης, Μπέλλος, Γκιζόγιαννης, Χοτζάλι, Δρακάκης, Σβορώνος.

Μείνετε μαζί μας για να παρακολουθήσετε την εξέλιξη αυτού του κομβικού παιχνιδιού.

Η ομάδα της Χαλκίδας που με δύο στις δύο νίκες στις τελευταίες αγωνιστικές και με συνδυασμό αποτελεσμάτων, πήρε παράταση… ζωής και σε λίγο κόντρα στην ομάδα της Ν. Ιωνίας θα παίξει όλη τη χρονιά!

Καλησπέρα σας από το κλειστό της Ελευσίνας όπου σήμερα Ν. Ιωνία και Παναγίτσα θα αναμετρηθούν στις 17:00 σε έναν αγώνα δίχως αύριο και για τις δύο ομάδες, με τον νικητή να παραμένει στην κατηγορία.