Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ (PLAYOFFS): ΜΑΚΑΡΟΣ-ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (LIVE)

Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας, αναλυτικότερο ρεπορτάζ από τον μεγάλο τελικό σε νεότερες αναρτήσεις.

Η ομάδα της Άμφισσας ισοφαρίζει τη σειρά των τελικών σε 2-2 και πλέον όλα θα κριθούν στο 5ο και τελευταίο παιχνίδι που θα γίνει στη Θήβα το άλλο Σάββατο. Ο νικητής ανεβαίνει στη Γ’ Εθνική!

ΜΑΚΑΡΟΣ-ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ ΤΕΛΙΚΟ ΣΚΟΡ: 68-62.

Με δύο βολές του Λούπουλ το σκορ γίνεται 68-62, που είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Καλάθι του Μανώλα για το 67-62.

Τρίποντο του Τσιρόπουλου και 66-60 με 23” για το τέλος.

Με 2/2 βολές του Κουτσογιάννη το σκορ γίνεται 66-57.

Ακόμα ένα τρίποντο από τον Παπαδημητρίου για το 64-57 στα 30 δευτερόλεπτα και ακόμα ένα τάιμ-άουτ.

Τρίποντο αυτή τη φορά από τον Παπαδημητρίου για το 62-54 στα 40” για το τέλος και τάιμ-άουτ.

Μεγάλο τρίποντο από τον Οικονόμου που γράφει το 62-51 με 1:27 για τη λήξη του τελικού.

1:51 πριν το τέλος το σκορ στο 59-51 μετά από καλάθι του Μανώλα.

Με 4 λεπτά για το τέλος, ο Γκόλιας με τρίποντο ρίχνει τη διαφορά στους 11 πόντους (59-48).

Στο 33′ το σκορ είναι 57-45.

Ο Νασάκης με 1/2 βολές γράφει το 57-43.

Η ομάδα της Θήβας μειώνει ακόμα περισσότερο σε 56-43 και τάιμ-άουτ από τον Παπούλια.

Με το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου το σκορ είναι 56-40.

Τέλος τρίτου δεκαλέπτου: ΜΑΚΑΡΟΣ-ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ: 56-37.

Με τρίποντο του Τσιρόπουλου, το σκορ γίνεται 56-37.

Στο 29′ με νέο τρίποντο του Νασάκη, 54-34.

Με τρίποντο του Νασάκη, ο Μάκαρος παίρνει μια διαφορά 20 πόντων (51-31) λίγο πριν το τέλος του γ’ δεκαλέπτου.

Τεχνική ποινή στον Μητρόπουλο και 48-29.

Ο Φωτητζόλου με δίποντο κάνει το 44-27 και στη συνέχεια αντιαθλητικό φάουλ του Τσιρόπουλου στον Οικονόμου.

Νέο τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Νασάκη για το 42-27.

Με τρίποντο του Λούπουλ το σκορ γίνεται 37-27.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: ΜΑΚΑΡΟΣ-ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ: 33-23.

Με καλάθι του Νασάκη, το 33-23.

Με ένα λεπτό να μένει για το ημίχρονο, ο Γκόλιας με μία βολή κάνει το 31-21.

Καλάθι από τον Φωτητζόγλου και 27-20 για τον Μάκαρο στο 17′.

Με ακόμα ένα σουτ για τρεις πάλι από τον Τσιρόπουλο, η ομάδα του Χρήστου μαζεύει τη διαφορά στους 5 πόντους, έχοντας κάνει ένα σερί 8-0.

Μειώνει ο Άρης με τρίποντο του Τσιρόπουλου σε 25-17 με 5 λεπτά να μένουν για το ημίχρονο.

Με τρίποντο του Κουτσογιάννη το σκορ γίνεται, 25-12 στο 13′.

Τέλος πρώτου δεκαλέπτου: ΜΑΚΑΡΟΣ-ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ 20-10.

Με δύο βολές του Βλάχου, ο Άρης μειώνει σε 18-9 και τον Γκόλια να επανέρχεται στα παρκέ μετά από πολύ καιρό, λόγω του σοβαρού τραυματισμού που αντιμετώπιζε.

Με 2:30 για το τέλος, τάιμ-άουτ από τον Χρήστου με το σκορ στο 18-7.

Με καλάθι του Κουτσογιάννη, ο Μάκαρος μπροστά με 16-7 με 3 λεπτά για το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Το 14-7 κάνει με τρίποντο ο Οικονόμου.

Αντιαθλητικό φάουλ από τον Βλάχο και ο Φωτητζόγλου με 1/2 βολές γράφει το 7-5.

Το σκορ στο 4′ είναι 6-5.

Από βολές του Λούπουλ το σκορ γίνεται 6-3 υπέρ του Μάκαρου.

Το πρώτο καλάθι του αγώνα είναι από τους γηπεδούχους, 2-0 από τον Φωτητζόγλου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τα χαρτάκια να κάνουν την εμφάνισή τους στο παρκέ και να έχουμε διακοπή μέχρι να μαζευτούν.

Φίλες και φίλοι καλησπέρα σας από το κλειστό της Άμφισσας όπου σε λίγη ώρα ο Μάκαρος θα υποδεχθεί τον Άρη Θήβας στον 2ο τελικό και στο 4ο συνολικά φετινό ματς των δύο ομάδων.

Ο Άρης με τη νίκη του την περασμένη εβδομάδα με 74-68 προηγείται με 2-1 στη σειρά και απέχει μια νίκη από την κατάκτηση του τίτλου.

Από την άλλη πλευρά ο Μάκαρος θέλει μόνο τη νίκη σήμερα ώστε να γυρίσει τη σειρά στη Θήβα στο 5ο και τελευταίο αγώνα που θα κρίνει σε αυτό το ενδεχόμενο τον πρωταθλητή το ερχόμενο Σάββατο.

Διαιτητές του σημερινού αγώνα θα είναι οι Χριστοδούλου-Τσάλλας.