Β’ ΕΣΚΑΣΕ (PLAY-OFFS): ΜΠΟΥΚΑΛΗ-ΧΒΑ 64-61

Β’ ΕΣΚΑΣΕ (PLAY-OFFS)

Η πιο γλυκιά ήττα!

ΜΠΟΥΚΑΛΗ-ΧΒΑ 64-61

Η ομάδα του Μπρατσιάκου μπορεί να ηττήθηκε με 64-61 από την Μπούκαλη, όμως πήρε το εισιτήριο της ανόδου στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας στα τελευταία δευτερόλεπτα, όμως επέλεξαν να μην κάνουν επίθεση, προκειμένου να αποφύγουν κάποια πιθανή παράταση.

Η ομάδα της Μπούκαλη είχε εξ αρχής δύσκολο έργο, καθώς έπρεπε να καλύψει μια διαφορά 18 πόντων.

Η ομάδα του Στεργίου έκανε προσπάθεια για ανεβάσει τη διαφορά στο σκορ προκειμένου να έχει ελπίδες για νίκη με 18 πόντους διαφορά, όμως έκανε ημίχρονο με 36-31 και στη συνέχεια, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4 πόντους (46-50).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν τη διαφορά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο και την ομάδα της Μπούκαλη να παίρνει τη νίκη με 64-61 αλλά τους φιλοξενούμενους να φεύγουν χαρούμενοι έχοντας πάρει το εισιτήριο για την Α’ ΕΣΚΑΣΕ, τερματίζοντας ως 3οι.

Πρώτος σκόρερ από το ΧΒΑ ο Σταθόπουλος με 17 πόντους, ενώ από την Μπούκαλη ο Σπυριδάκης με 18 (1).

Διαιτητές: Χουγιάζος-Χριστοδούλου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16, 36-31, 46-50, 64-61.

ΜΠΟΥΚΑΛΗ (Στεργίου):  Φούρλας 6, Γρανιτσιώτης 2, Νικολάου 12 (1), Σπυριδάκης 18 (1), Τζελέπης 14 (2), Τιμπλαλέξης, Αθανασίου 2, Λάππας 8.

ΧΒΑ (Μπρατσιάκος-Γαλάνης):  Νεστορίδης, Μπρατσιάκος 2, Μπαρώτας 10 (1), Ζεμπίλης, Σταθόπουλος 17, Αποστολόπουλος 4, Βογιατζής 4, Τσοκάνης, Χοροζίδης 11, Τσουμάνης 3 (1), Παπάζογλου 10.