FEATURED Γ ΕΘΝΙΚΗ

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ (ΜΠΑΡΑΖ): Και του χρόνου στη Γ’ Εθνική! (Ν. ΙΩΝΙΑ-ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ 60-62)

Στη μεγαλύτερη μάχη της χρονιάς οι παίκτες του Βελισσαράκου βγήκαν νικητές και ολοκλήρωσαν το θαύμα της παραμονής στην κατηγορία που πριν από 2-3 εβδομάδες έμοιαζε ακατόρθωτο.

Η Παναγίτσα επικράτησε με 60-62 της Νέας Ιωνίας και θα είναι και του χρόνου στη Γ’ Εθνική!

Ο Βελισσαράκος κατάφερε κάτι που μοιάζει αδύνατο, καθώς στον αγώνα της χρονιάς, αποφάσισε να πορευτεί με 6 παίκτες, κάνοντας μάλιστα την πρώτη του αλλαγή ένα λεπτό πριν το τέλος του γ΄δεκαλέπτου.

Οι δύο ομάδες  ήταν κοντά στο σκορ η μία στην άλλη με την Νέα Ιωνία να προηγείται στο 4’ με 6-2 αλλά στη συνέχεια οι παίκτες  του Βελισσαράκου να μειώνουν σε 11-8 και 11-10. Ένα λεπτό πριν το τέλος  του δεκαλέπτου, ο Γκιζόγιαννης ισοφάρισε για άλλη μια φορά το παιχνίδι σε 14-14. Οι τυπικά γηπεδούχοι, όμως, βρήκαν τρίποντο από τον Λίτσιο και προηγήθηκαν με 17-14 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη συνέχεια, με δύο τρίποντα, ένα του Καρβούνη και ένα του Σβορώνου η  Παναγίτσα πέρασε μπροστά στο σκορ με 25-24 στο 13’. Στο 15’ η Νέα Ιωνία ξαναπέρασε μπροστά με 28-26 μετά από τρίποντο του Γεωργίου. Με 2:46 για το τέλος  του ημιχρόνου η Παναγίτσα ξαναπήρε το προβάδισμα με 30-31 από καλάθι του Θεοδωράκου.

Με 2/2 βολές του Δρακάκη η Παναγίτσα έκλεισε προηγούμενη το ημίχρονο με 35-37. Στο πρώτο ημίχρονο και δύο ομάδες ήταν εύστοχες από την περιφέρεια όμως η ομάδα της Χαλκίδας ήταν αυτή που πήγε στα αποδυτήρια με ένα μικρό προβάδισμα.

Με το ξεκίνημα της γ’ περιόδου η Νέα Ιωνία έτρεξε ένα σερί 8-0 και πέρασε μπροστά με 46-40. Η Παναγίτσα απάντησε κάνοντας το 48-47 στο 25’. Με καλάθι του Μαυρίδη η Νέα Ιωνία πέρασε με 5 πόντους στο τέλος  της τρίτης περιόδου (55-50).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Παναγίτσα μείωσε σε 57-55 στο 33’ και στο 37’ το σκορ έγινε 60-60. Ο θεοδωράκος έδωσε προβάδισμα μετά από ώρα στην ομάδα της Χαλκίδας στο  1:50 για το τέλος με 60-62. Ακολούθησαν άστοχες επιθέσεις  και για τις δύο ομάδες  πάνω από ένα λεπτό.

Στα 27” για το τέλος η Νέα Ιωνία πήρε τάιμ-άουτ. Η Παναγίτσα έβγαλε την άμυνα της… χρονιάς και στα 8 δευτερόλεπτα ο Σπύρου έφυγε στον αιφνιδιασμό χάνοντας όμως το lay-up. Οι παίκτες της Νέας Ιωνίας έκαναν ένα σουτ από το κέντρο που δεν βρήκε στόχο και έτσι η ομάδα της Χαλκίδας θα είναι και του χρόνου στη Γ’ Εθνική!

Για την Παναγίτσα ο Καρβούνης ήταν πάρα πολύ καλός, βοηθώντας στην οργάνωση του παιχνιδιού, ο Γκιζόγιαννης βομβάρδιζε κατά ριπάς φτάνοντας τους 20 πόντους, ενώ ο 17 χρόνος Βαγγέλης Σπύρου, που πέρασε ως μία και μοναδική αλλαγή του Βελισσαράκου στο παιχνίδι ήταν θετικότατος, σκοράροντας μάλιστα 5 καθοριστικούς πόντους.

Ο Δρακάκης έδωσε αμέτρητες μάχες κάτω από τα καλάθια και ο Θεοδωράκος σκόραρε 17 πόντους. Ο Σβορώνος σημείωσε και αυτός 9 πόντους συμβάλλοντας στη νίκη.

Ευνοημένος από την νίκη-παραμονή της Παναγίτσας βγήκε και ο Άρης Αμφίκλειας, που με τη σειρά του θα παραμείνει και αυτός στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ.

Διαιτητές:  Δημόπουλος-Κυριακόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  17-14, 35-37, 55-50, 60-62.

Ν. ΙΩΝΙΑ (Δαμιανίδης):  Καρτέρης  2, Καραθανασόπουλος Αθ. 6 (2), Ηλιόπουλος, Καραθανασόπουλος Αλ., Γεωργίου Φ.  17 (4), Μαυρίδης  5 (1), Λαμπρόπουλος, Λίτσιος  16 (1), Σιούτης  8 (2), Βασιλακάκης, Καλάσουντας, Γεωργίου Γ. 6.

ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (Βελισσαράκος):  Καρβούνης  3 (1), Σπύρου  5 (1), Θεοδωράκος  17 (1) Γκιζόγιαννης  20, Δρακάκης  9, Σβορώνος  9 (1).