FEATURED Α1

Μόνο υπερηφάνεια! (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΚΥΜΗ 78-75)

ΤΡΟΜΕΡΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΚΑΣΤΡΙΤΗ ΠΟΥ ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ ΑΠΟ ΤΟ 25-8 ΚΑΙ ΤΟ 41-17 ΙΣΟΦΑΡΙΖΟΝΤΑΣ ΣΕ 72-72 ΧΑΝΟΝΤΑΣ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΜΕ 78-75! 38-20 ΟΙ ΒΟΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ!

Η σημερινή μέρα θα χρίζει ειδικής αναφοράς από τον …μπασκετικό ιστορικό του μέλλοντος, καθώς η Κύμη των 6 συνεχόμενων ανόδων που την έφεραν από τη Γ’ ΕΣΚΑΣΕ στην Α1, κατάφερε στη 2η μόλις χρονιά της στην κορυφαία κατηγορία να κάνει ένα ακόμα μπασκετικό …θαύμα συμμετέχοντας στα playoffs του Ελληνικού πρωταθλήματος, βάζοντας παράλληλα δύσκολα στον Ολυμπιακό από τον οποίο ηττήθηκε στο ΣΕΦ στις λεπτομέρειες με 78-75!

Οι ελπίδες για περαιτέρω διάκριση ασφαλώς και θεωρητικά είναι περιορισμένες από τη στιγμή που αντίπαλος είναι ο Ολυμπιακός, με τους ερυθρόλευκους να φτάνουν όμως σήμερα με …νύχια και με δόντια στο 1-0 με την Κύμη να χάνει στις λεπτομέρειες την ευκαιρία για μια νίκη-έπος μέσα στο ΣΕΦ!

Η νίκη της Κύμης όμως σήμερα έχει να κάνει με τη σοβαρότητα που αντιμετώπισε τον σημερινό αγώνα ο Ολυμπιακός και τον μεγάλο βαθμό δυσκολίας που του έβαλε, ξεκάθαρο δείγμα πως η Κύμη φέτος κατάφερε να κερδίσει τον σεβασμό όλων!

Η Κύμη δεν ξεκίνησε καλά απέναντι σε ένα Ολυμπιακό που νόμιζε πως αυτό το ματς θα αποτελούσε ένα πολύ καλό τεστ προετοιμασίας, με τη διαφορά να ανοίγει από νωρίς. Ο Μακ Γκι έχασε ένα κάρφωμα στην αρχή για να προηγηθεί ο Ολυμπιακός με 10-0 και 25-8 στην α’ περίοδο, απέναντι στην ομάδα του Καστρίτη που έκλεισε το 10λεπτο με μόλις 2/14 δίποντα και 1/5 τρίποντα!

Σερί 0-15 για…ξεκίνημα!

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και με 41-17 για να αντιδράσει η Κύμη, να απαντήσει με ένα δικό της σερί 0-11 κλείνοντας το ημίχρονο με 41-28.

Το σερί μάλιστα αυτό διευρύνθηκε με το ξεκίνημα της γ’ περιόδου σε 0-15 (41-32), με την Κύμη να φωνάζει παρών!

Μετά από μια …μαγική ασίστ του Μακ Φάντεν ο Καϊζερ έφερε το ματς στους 5 (50-45), με τον Σφαιρόπουλο να καλεί σε τάϊμ-άουτ καθώς το επιμέρους σκορ της Κύμης έφτασε στο 9-28!

Στα επόμενα 2’ οι διαιτητές δεν έδωσαν ένα μπρος-πίσω του Ολυμπιακού χρεώνοντας και με τεχνική ποινή τον πάγκο της Κύμης, με τους γηπεδούχους με συνεχόμενες βολές να φτάνουν στο 55-45 με 3/7 βολές για να τελειώσει η γ’ περίοδος με 59-51.

Με τρίποντο ο Μανωλόπουλος μείωσε σε 59-54 ενώ ο Μακ Φαντεν με νέο τρίποντο, το πρώτο δικό του σε 63-59!

Ο Τζόουνς στο 4:15 μείωσε για πρώτη φορά σε απόσταση δύο πόντων (65-63) με τον Σφαιρόπουλο να καλεί σε νέο τάϊμ-άουτ!

Ο Μακ Γκι με 1/2 βολές μείωσε στον πόντο (65-64), με τον Τζόουνς να χάνει τον αιφνιδιασμό για το προσπέρασμα!

Ο Μακ Φάντεν με τρίποντη βόμβα μείωσε στο 2:15 σε 68-67, με τον Σπανούλη με ½ βολές και τον Γούϊλτζε με τρίποντο να γράφουν το 72-67.

Ο Μακ Γκι με κάρφωμα μείωσε σε 72-69, ο Σπανούλης έχασε το τρίποντο και ο Μακ Φάντεν από το …σπίτι του ισοφάρισε σε 72-72 στα 40’ δευτερόλεπτα!

Ο Στρέλιενκς με καλάθι και φάουλ έγραψε το 75-72 και ο Μακ Φάντεν στα 23’ με 2/2 βολές μείωσε σε 75-74.

Στα 20’ ο Μάντζαρης με 1/2 βολές πέτυχε το 76-74 και στα 12’ ο Μακ Φάντεν με 1/2 βολές μείωσε σε 76-75.

Στα 4’ δευτερόλεπτα ο Σπανούλης με 2/2 βολές έγραψε το 78-75, ο Καστρίτης πήρε τάϊμ-άουτ, ο Μανωλόπουλος έβγαλε ελεύθερο τρίποντο από τη γωνία που όμως δεν βρήκε το στόχο με το 78-75 να είναι το τελικό αποτέλεσμα, τον Ολυμπιακό να κάνει το 1-0 αλλά την Κύμη να κλέβει τις εντυπώσεις!

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-8, 41-28, 59-48, 59-51, 78-75.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 18 (3/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 9/12 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Παπανικολάου 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ρόμπερτς 2, Μπόγρης 6, Ουίλτζερ 14 (4/11 σουτ, 7 ριμπάουντ), ΜακΛιν 2 (6 ριμπάουντ), Μπράουν (0/3 σουτ), Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 7 (7 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 5 (1/6 σουτ), Πρίντεζης 7 (1), Μάντζαρης 7 (2/9 σουτ).

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 9 (3/10 σουτ), Τζόουνς 7, ΜακΓκι 11 (4/12 δίποντα, 3/6 βολές, 14 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 21 (4/7 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/5 βολές, 6 ασίστ), Σμιθ 15 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης 3 (1/4 τρίποντα), Γλυνιαδάκης, Βίλιαλμσον 3 (1), Κάιζερ 4, Μπάρλος 2 (5 ριμπάουντ).
20:59

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: 15/37 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 27/38 βολές, 45 ριμπάουντ (31+14), 15 ασίστ, 11 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 τάπες.

ΚΥΜΗ: 17/42 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 14/20 βολές, 47 ριμπάουντ (33+14), 13 ασίστ, 14 λάθη, 7 κλεψίματα, 3 τάπες.