Over play

Ήττα στις λεπτομέρειες για την Εθνική Ελλάδας U-20 από τη Γερμανία (82-76)

Δεν τα κατάφερε σήμερα το βράδυ η Εθνική Ελλάδας U-20, χάνοντας από τη διοργανώτρια Γερμανία με 82-76 στη 2η μέρα του αντίστοιχου Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που γίνεται στην πόλη Κέμνιτς.

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη (φωτο) προσπάθησαν για το καλύτερο δυνατό απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα που έχει πρωταγωνιστικές βλέψεις στο τουρνουά χάνοντας τελικά στις λεπτομέρειες.

Η Ελλάδα βρέθηκε πίσω με 10 πόντους στις αρχές της β’ περιόδου, αλλά με πολύ καλή άμυνα γύρισε το ματς και έκλεισε μπροστά το πρώτο ημίχρονο με 37-34 ενώ είχε προηγηθεί και με 35-29 που ήταν η μεγαλύτερη υπέρ της διαφορά στο σκορ.

Στη συνέχεια οι Γερμανοί πήραν και πάλι τα ηνία του αγώνα, με την Ελλάδα να μειώνει με τον Μωραϊτη σε 74-73 αλλά τη Γερμανία να βρίσκει τις λύσεις στα τελευταία 1:30 του αγώνα φτάνοντας τελικά στην επικράτηση με 82-76.

Αύριο (16/7) απέναντι στο Ισραήλ η Εθνική Ελλάδας θέλει τη νίκη για να πάρει τη 2η θέση στον όμιλο εν όψει των νοκ-άουτ αγώνων που θα ακολουθήσουν.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-14, 37-34, 51-58, 76-82.

ΕΛΛΑΔΑ (Καστρίτης): Χρηστίδης 10, Καλαϊτζάκης Γ. 21, Καμπερίδης 6, Λούντζης 11, Μωραϊτης 20, Αγραβάνης, Καλαϊτζάκης Π. 6, Κουρέπης 2, Παπαδάκης, Πιλάβιος, Τάταρης

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Ιμπραχίμαγκιτς): Χουντ, Μουσίντι 15, Ολίντε 9, Στάνιτς 13, Βάιντεμαν 8, Φρόιντενμπεργκ 6, Χασφούρτερ 4, Λάγκερπους 12, Σάντερς, Σέριτς 2, Ζίλκα 13