Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Γ.Σ. ΑΥΛΙΔΑΣ-ΑΝΑΓ. ΛΑΜΙΑΣ 61-64

Μεγάλο διπλό!

Γ.Σ. ΑΥΛΙΔΑΣ-ΑΝΑΓ. ΛΑΜΙΑΣ 61-64

Σπουδαίο διπλό για την Αναγέννηση Λαμίας που πέρασε από την Αυλίδα νικώντας τον Γυμναστικό με 64-61.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 27-35 στο ημίχρονο και έστω και δύσκολα έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Η ομάδα του Κουμπούρα προηγήθηκε με 0-9 στο ξεκίνημα του αγώνα με τον Γ.Σ.Αυλίδας να ροκανίζει τη διαφορά μειώνοντας μέχρι και τους 4 πόντους και το ημίχρονο να λήγει τελικά με 27-35.

Στις αρχές της γ’ περιόδου η Αναγ.Λαμίας ξέφυγε ακόμα και με 13 πόντους αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι είχαν τις απαντήσεις μειώνοντας σε 43-47 στο τέλος του γ’ 10λεπτου, για να ακολουθήσει η τελευταία περίοδος των μεγάλων ανατροπών…

Η ομάδα του Φραγκούλη προσπέρασε στο σκορ ακόμα και με 7 πόντους (60-53) στο 2:40 για το τέλος, για να απαντήσει η Αναγέννηση με δύο τρίποντα των Φραγκιαδάκη και Νικολάου και 2 βολές του Διαμαντή κάνοντας το 60-61.

Στα 13’ δευτερόλεπτα για το φινάλε, ο Παπαγιαννόπουλος με ½ βολές ισοφάρισε σε 61-61 για να σηκωθεί στα 5’ δευτερόλεπτα ο Τσακωνίτης για τρίποντο διαμορφώνοντας το τελικό 61-64, καθώς στην τελευταία επίθεση οι γηπεδούχοι είχαν άστοχο σουτ τριών πόντων με τον Αχματιώτη μην μπορώντας να οδηγήσουν τον αγώνα στην παράταση.

Διαιτητές: Αρτσίτας-Χατζής.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-20, 27-35, 43-47, 61-64.

Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ (Φραγκούλης): Πολίτης 4, Αλεξάνδρου 11 (3), Αχματιώτης 5 (1), Δέδες 2, Τσίτσης 14 (1), Παπαγιαννόπουλος 19 (2), Βασιλείου 6 (1), Λαφτσίδης, Μαλακασιώτης, Παπαποστόλου Αν., Λιάκος.

ΑΝΑΓ.ΛΑΜΙΑΣ (Κουμπούρας): Φραγκιαδάκης 15 (3), Διαμαντής 9 (1), Νικολάου 8 (2), Πουλής 10, Τσακωνίτης 11 (3), Γκιρίτσης 11, Φετοκάκης, Λάμπας, Μπλέτσας, Σφυρής.