FEATURED Α1

Καμπανάκι κινδύνου! (ΚΥΜΗ-ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 56-87)

Η χειρότερη φετινή εμφάνιση της Κύμης έφερε τη βαριά εντός έδρας ήττα από το εκπληκτικό Περιστέρι με 56-87 και το πρώτο καμπανάκι κινδύνου ήχησε για την ομάδα της Εύβοιας, όχι ασφαλώς για την ήττα, αλλά για την πολύ κακή εμφάνιση.

Η ομάδα του Καστρίτη εγκλωβίστηκε στην επίθεση, έχασε από νωρίς την επαφή με το σκορ και όταν πλέον έχασε και την ψυχολογία, το ματς στράβωσε για τα καλά και το αήττητο φέτος Περιστέρι πέρασε πιο εύκολα απ’ ότι θα περίμενε και ο πιο αισιόδοξος φίλος του από τη Χαλκίδα.

Η Κύμη ήταν κακή στην επίθεση, δεν μπόρεσε να ελέγξει ούτε τα ριμπάουντ και το παιχνίδι έδειχνε εξ αρχής προς τα που πηγαίνει.

Μια ήττα για την Κύμη που δεν αποκλείεται να φέρει και αλλαγές στο ρόστερ της ομάδας καθώς ορισμένοι παίκτες δείχνουν να μην μπορούν να ακολουθήσουν με αξιώσεις τους ρυθμούς της Basketleague.

Κακή από την αρχή ως το τέλος

Η καλή μέρα λένε πως φαίνεται από την αρχή και κάπως έτσι ίσχυσε και στο σημερινό ματς, με το Περιστέρι που ξεκίνησε φουριόζο και προηγήθηκε με 0-5 και 6-16 στο 4:15 αναγκάζοντας τον Καστρίτη στο πρώτο τάϊμ-άουτ, ενώ έφτασε και στο +13 (6-19) με 5/6 τρίποντα στο ξεκίνημα του αγώνα!

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε σε όλο το πρώτο ημίχρονο, με τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων, με την Κύμη να μην βρίσκει λύσεις να διασπάσει την άμυνα της ομάδα του Πεδουλάκη και το ημίχρονο να τελειώνει με 24-37, με το Περιστέρι να έχει σαφή υπεροχή και στα ριμπάουντ (12-20) αλλά…και στις βολές (2/2 vs 14/16).

Καμιά ουσιαστική αλλαγή και στο β’ ημίχρονο, με το Περιστέρι να φτάνει στο +20 (25-45) ανεβάζοντας διαρκώς το δείκτη της διαφοράς έχοντας την ψυχολογία στα ύψη με τους παίκτες του Πεδουλάκη να βλέπουν το καλάθι σαν…βαρέλι φτάνοντας στο 34-65 στο 1:28 για τη γ’ περίοδο με 11/19 τρίποντα και τη γ’ περίοδο να τελειώνει με επιμέρους σκορ 12-28!

Το υπόλοιπο διάστημα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με το μόνο ενδιαφέρον στην τελική κατάληξη του σκορ που βρήκε τελικά την ομάδα του Πεδουλάκη νικήτρια με 56-87 και ενώ η διαφορά είχε φτάσει μέχρι προηγουμένως και το +36 (51-87) που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά σε ενα αγώνα που η Κύμη θέλει να ξεχάσει το συντομότερο δυνατόν…

Διαιτητές: Αναστόπουλος Π.-Τσαρούχα-Αναστόπουλος Α.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-20, 24-37, 36-65, 56-87.

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μπολντς 9 (1), Χόρτον 3 (1/5 σουτ), Σαγκς 9 (3/10 δίποντα), Κάμφορ 11 (2), Γουάσινγκτον 2, Πουλιανίτης, Τσιάρας, Στυλιανού 5 (1), Mαραγκός 3, Τουτζιαράκης 9, Ουμπίλα 2.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 7 (1/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Χάροου 20 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ασίστ), Γκρέι 18 (6/9 τρίποντα, 1 ριμπάουντ), Αγραβάνης, Ντάνιελ 7 (5 ριμπάουντ), Μουράτος 7, Σκορδίλης 4, Φιλιππάκος 2, Κλαρκ 7 (1), Μπεντίλ 15 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Σίρκο (0/6 σουτ), Καράμπελας.