FEATURED Α1

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ: ‘Μπαλωθιές’ στην Κρήτη! (ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΥΜΗ 61-69)

Μεγάλη εμφάνιση, τεράστια νίκη και ιστορική πρόκριση για την Κύμη στους ‘8’ του κυπέλλου Ελλάδας, με την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη να περνάει από την Κρήτη κερδίζοντας εκτός έδρας το Ρέθυμνο με 61-69!

Νέος αντίπαλος πλέον για την Κύμη στα προημιτελικά του θεσμού το Περιστέρι σε νοκ-άουτ αγώνα που θα γίνει στη Χαλκίδα στις 3-4 Νοεμβρίου και όσο περνάει τους γύρους είναι δεδομένο πως θα…ανοίγει και η όρεξη για την Κύμη, έχοντας μπροστά της την πρόκληση της 4αδας, κάτι που αν συμβεί θα γίνει για πρώτη φορά στην ιστορία της!

Στο σημερινό ματς, το Ρέθυμνο ξεκίνησε καλύτερα, προηγήθηκε με 10-6 και 16-6 με τα φάουλ στην αρχή να είναι 8-2, αλλά όταν οι παίκτες του Καστρίτη βρήκαν τα πατήματά τους πάνω στο παρκέ τα πάντα έγιναν ευκολότερα!

Με πολύ καλή άμυνα, το 18-13 έγινε στο ημίχρονο 27-31 κάτι που μεταφράζεται σε μόλις 9 πόντους παθητικό σε ένα 10λεπτο και από εκεί και μετά…μην την είδατε!

Η Κύμη πάτησε το γκάζι, όχι στο τέρμα βέβαια, αλλά τόσο όσο να ‘χτίζει’ σιγά-σιγά μια καλή διαφορά. Το 31-38 έγινε 34-44, το Ρέθυμνο προς στιγμήν πήγε το ματς στο τρίποντο (44-47) αλλά η Κύμη είχε το ματς στα χέρια της και δεν υπήρχε περίπτωση να το χάσει.

Με λύσεις στην επίθεση από την περιφέρεια αλλά και κοντά στο καλάθι, η Κύμη πήγε το ματς στο 52-60 και 54-62 στο 3:40 και διατηρώντας ένα προβάδισμα ασφαλείας πήρε το ματς και μαζί την πρόκριση με τελικό σκορ 61-69!

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-13, 27-31, 44-49, 61-69.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Μυκονιάτης):Ντάνιελς 14 (1), Μπρέισι-Ντέιβις 6 (1), Γκάιτον 15 (1) Ντουράμ 4, Οικονομόπουλος, Ραζής 2, Χριστοδούλου 4, Κουρέπης, Γλυνιαδάκης 2, Σιγκούνας 1 , Μπερτ-Τζούνιορ 13, Κλάντον

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Χόρτον 11 , Σαγκς 18 (3), Μπολντς 2, Τουτζιαράκης 3, Κάμφορ 7, Ουάσινγκτον 10, Γερομιχαλός 2, Τσιάρας, Πουλιανίτης 5 (1), Ουμπίλα 4, Μαραγκός, Στυλιανού 7.