Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Γ.Σ. ΑΥΛΙΔΑΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ 65-66

Διπλό με ανατροπή στο τέλος!

Γ.Σ. ΑΥΛΙΔΑΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ 65-66

Μεγάλο διπλό για τον Απόλλωνα Λιβαδειάς που πέρασε νικηφόρα από την Αυλίδα νικώντας τον Γυμναστικό με 65-66, κάνοντας τη μεγάλη ανατροπή στο τέλος έχοντας βρεθεί στο -6 φτάνοντας σε μια νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας!

Ο Παπούλιας οδήγησε την ομάδα του στην 3η φετινή νίκη έχοντας τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα αν και στο τέλος κινδύνευσε άμεσα με ήττα.

Ο Απόλλωνας Λιβαδειάς ήταν μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο με 30-36 και στο 30’ με 44-48 αλλά στο τελευταίο 10λεπτο το ματς πήρε ‘φωτιά’ με τους γηπεδούχους να περνάνε μπροστά στο σκορ με 60-54 στο 2:40 για το τέλος.

Η ομάδα του Παπούλια απάντησε με επιμέρους σκορ 2-9 και με 2/2 βολές του Μεργούπη πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 62-63.

Ο Βασιλείου με τρίποντο πέτυχε το 65-63 για τον Γ.Σ.Αυλίδας και ο Τερματζίδης με δίποντο ισοφάρισε σε 65-65.

Ο Μεργούπης Ν. με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 65-66, καθώς στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων ο Βασιλείου αστόχησε σε τρίποντο και ο Αλεξάνδρου που πήρε το επιθετικό ριμπάουντ δεν βρήκε με τη σειρά του το στόχο.

Διαιτητές: Χαϊνά-Σοφόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-21, 30-36, 44-48, 65-66.

Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ (Φραγκούλης): Πολίτης 1, Λιάκος 3, Δέδες 15 (2), Σταματίου 4, Τσίτσης 15 (2), Παπαγιαννόπουλος 12 (2), Βασιλείου 15 (2), Αλεξάνδρου, Λαφτσίδης, Μαλακασιώτης, Παπαποστόλου Αν., Παπαποστόλου Αθ.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Παπούλιας): Λεοντίου 8 (2), Κωτσαδάμ 3 (1), Τερματζίδης 7 (1), Μακρής 4, Σταμέλος 2, Μεργούπης Θ.4, Παππάς 9, Μεργούπης Ν. 14 (3), Σκαλτσάς 15.