Γ ΕΘΝΙΚΗ

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Τα φώτα στο Σχηματάρι!

Με το μεγάλο ντέρμπι Ερμή Σχηματαρίου-Λοκρού Αταλάντης συνεχίζεται το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, στην τελευταία αγωνιστική του 2018 ενώ ακόμα ο Άρης Θήβας αγωνίζεται εκτός έδρας με το Κορωπί.

Το παιχνίδι της ΑΕΕΠ Χαλκίδας στην Κρήτη με το Δειλινό αναβλήθηκε και θα διεξαχθεί στις 23 Ιανουαρίου.

Στο Σχηματάρι πέφτουν λοιπόν σήμερα οι προβολείς, σε ένα παραδοσιακό ντέρμπι μεταξύ δύο ομάδων που έχουν σχεδόν παράλληλα πορεία τα τελευταία χρόνια, ανεβαίνοντας στη Γ’ Εθνική και παραμένοντας εκεί με πρωταγωνιστικούς στόχους.

Ο Λοκρός εντυπωσιάζει φέτος έχοντας ένα σερί 6 συνεχόμενων νικών που τον έχουν φέρει εδώ και 2 αγωνιστικές στη 2η θέση της βαθμολογίας, δείχνοντας πως μπορεί να πρωταγωνιστήσει και να διεκδικήσει μέχρι τέλους ακόμα και την άνοδο.

Αντίθετα ο Ερμής κινείται μέχρι τώρα σε χαμηλότερα στάνταρ από τα αναμενόμενα και με ρεκόρ 4-5 βρίσκεται στην 8η θέση της βαθμολογίας, σε ένα πρωτάθλημα πάντως που οι διαφορές είναι μικρές και που αρκούν 1-2 καλά ή άσχημα αποτελέσματα για να βρεθεί κάποιος ψηλά ή χαμηλά αντίστοιχα στη βαθμολογία.

Ο Άρης Θήβας που επίσης είναι εντυπωσιακός το τελευταίο διάστημα μετρώντας 3 συνεχόμενες νίκες αγωνίζεται στο Κορωπί με το οποίο το χωρίζει μόλις μια νίκη διαφορά στο πρωτάθλημα!

Αναλυτικά το σημερινό πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής και οι διαιτητές:

Μελισσίων 17.00 Μελίσσια-Αγ. Παρασκευή Ορφανός Εμ.-Βελέντζας (Τηγάνης)

Ραφήνας 16.00 Αργοναύτης Τρ.-ΟΦΗ Νάστος-Ρίζος (Κώτσης)

Βοηθητικό ΣΕΦ 15.00 Ίκαρος Ν. Σμύρνης-Βούρειος Χίου Μαραγκάκης-Ελ Ανύ (Παππάς)

Ζωγράφου 17.00 Ζωγράφου-Καλλιθέα Ρόδου Καρανικόλα Ελ.-Μάρκου (Κουλούρης)

Γ.Παπασιδέρης 17.00 Κορωπί-Άρης Θήβας Κατσαπρακάκης-Ντάσης (Σταματόπουλος)

Σχηματαρίου 17.00 Ερμής Σχηματαρίου-Λοκρός Αταλάντης Ορφανός Ιορδ.-Χρηστίδης Ηλ. (Κάλφα)

*(23/1/2019) Λίντο 17.00 Δειλινό-ΑΕΕΠ Χαλκίδας Κονταράτος-Χρηστίδης Π. (Γιαννακουδάκης)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ. Β. ΝΙΚ ΗΤΤ ΥΠ. Κ.
1 ΟΦΗ 9 17 8 1 713 607
2 ΛΟΚΡΟΣ 9 16 7 2 683 580
3 ΜΕΛΙΣΣΙΑ 9 16 7 2 753 689
4 ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ 9 15 6 3 642 597
5 ΖΩΓΡΑΦΟΥ 9 15 6 3 665 610
6 ΙΚΑΡΟΣ Ν.ΣΜ. 9 14 5 4 564 569
7 ΚΟΡΩΠΙ 9 14 5 4 670 664
8 ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ 9 13 4 5 666 690
9 ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜ. 9 13 4 5 628 657
10 ΒΑΟΛ ΧΙΟΥ 9 13 4 5 672 654
11 ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 9 12 3 6 645 669
12 ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 9 11 2 7 651 708
13 ΚΑΛΛΙΘΕΑ ΡΟΔΟΥ 9 11 2 7 590 641
14 ΔΕΙΛΙΝΟ 9 9 0 9 564 756

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΠΕΡΥΣΙ

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ-ΛΟΚΡΟΣ 77-63

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Τσαούσης-Σολομωνίδης): Ζήμπρας, Πανταζής 10 (1), Θωμάς 9 (3), Γκρινιάρης 19 (3), Κολοβός 2, Κώνστας 11 (3), Φλώτσιος 4, Κουτής, Αγγελέτος, Τσιριμώκος 6 (1), Σπηλιόπουλος 8 (1), Μαρμαρινός 8.

ΛΟΚΡΟΣ (Ζαρονικόλας): Διαμαντής 3 (1), Ρούζιος 4, Μπόλματης, Μπουλαντζάς, Ρετσίνας, Παναγιωτίδης 13 (1), Σάκοτα 18, Μάτος Αν. 13, Μάτος Αγγ. 7 (1), Θεοδώρου 4, Νικολάου.

Σχετικά άρθρα

Stereabasket Awards 2019 (β’ μέρος)

pannikolaou

Έναρξη σήμερα στο 2ο μέρος των Stereabasket Awards! Όλες οι κατηγορίες

pannikolaou

Η ανακατανομή των σωματείων στη Γ’ Εθνική. Στο 2ο όμιλο Νότου οι ομάδες της Περιφέρειας

pannikolaou