Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ-ΑΝΑΓ. ΛΑΜΙΑΣ 83-69

Βρήκε το δρόμο της!

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ-ΑΝΑΓ. ΛΑΜΙΑΣ 83-69

Μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες η ομάδα του Γ.Σ. Ιτέας, επέστρεψε στις επιτυχίες, κερδίζοντας την Αναγέννηση Λαμίας με 83-69.

Η ομάδα του Μωραΐτη πανηγύρισε την 3η της νίκη στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ και πήρε βαθμολογική ανάσα.

Η Αναγέννηση Λαμίας ξεκίνησε καλύτερα το ματς και προηγήθηκε δύο φορές στην α’ περίοδο με +9 πόντους για να κλείσει το 10λεπτο με 17-26.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με καλύτερη άμυνα μάζεψαν τη διαφορά και το ημίχρονο τελείωσε με 38-39.

Στο β’ 20λεπτο οι παίκτες του Μωραΐτη έβλεπαν σαν…βαρέλι το αντίπαλο καλάθι πετυχαίνοντας σε αυτό το διάστημα 7 τρίποντα και ξεφεύγοντας ακόμα και με +19 πόντους (73-54).

Η Αναγ. Λαμίας όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με επιμέρους 0-13 μείωσε σε 73-67. Εκεί, δύο καθοριστικά τρίποντα από τους Αγγελόπουλος και Δημητρίου έφεραν και πάλι τους γηπεδούχους σε θέση ισχύος για να επικρατήσουν τελικά με 83-69.

Από τον Γ.Σ.Ιτέας που έπαιξε χωρίς τον τιμωρημένο Γεωργαντά αλλά που επανήλθε μετά από μεγάλη χρονική διάρκεια λόγω τραυματισμού ο Ευθυμίου, κορυφαίος ήταν ο Μπαντελάς και τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Αγγελόπουλος, Παπαδήμας, Δημητρίου.

Από την Αναγ. Λαμίας κορυφαίος ο Τσακωνίτης και καλοί οι Φραγκιαδάκης, Λάμπας.

Διαιτητές: Καραμπιτσάκος-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-26, 21-13, 24-12, 21-18.

Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης): Αναγνωστάκος, Παπαθεοχάρης 6 (1), Μπαντελάς 20, Περδίκης, Κοντογιάννης 6, Αγγελόπουλος 14 (4), Πράππας 9 (2), Ευθυμίου 1, Παπαδήμας 13, Δημητρίου 11 (1), Παπαδρόσος 2, Πετράκος 1.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ (Κουμπούρας): Φετοκάκης 8, Σφυρής, Μπλέτσας, Διαμαντής 5 (1), Νικολάου 5 (1), Λάμπας 11 (1), Πουλής 6, Φραγκιαδάκης 10, Γκιρίτσης 5, Τσακωνίτης 19 (1).