B ΕΣΚΑΣΕ Β ΕΣΚΑΣΕ Α ΟΜΙΛΟΣ

Β’ ΕΣΚΑΣΕ Α’ ΟΜΙΛΟΣ: ΚΑΔΜΟΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ 64-52

Πρώτη ήττα για τον Αστέρα Αλιβερίου που ηττήθηκε στη Θήβα από τον Κάδμο με σκορ 64-52. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν την 4η τους νίκη στο πρωτάθλημα και διατηρήθηκαν ψηλά στην βαθμολογία, δίνοντας ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον στον πρώτο όμιλο της Β’ ΕΣΚΑΣΕ.

Ο Κάδμος στηρίχτηκε στην περιφερειακή του ευστοχία (11 τρίποντα εκ των οποίων τα 7 στο πρώτο μέρος) και στην πείρα και την ποιότητα του Απ. Αναστασίου. Παρ’ όλα αυτά το ματς στο τέλος του πρώτου ημίχρονο πήγε στον πόντο για να τελειώσει με 36-33.

Στη γ’ περίοδο ο Κάδμος ήταν απόλυτος κυρίαρχος φτάνοντας τη διαφορά σε διψήφια διαφορά πόντων, αλλά στο 36’ ο Αστέρας μείωσε στο καλάθι, Εκεί, δύο κολλητά τρίποντα από τους Αναστασίου και Κόλλια έφεραν τη διαφορά στους 8 πόντους με τον Κάδμο να φτάνει δίκαια στην επικράτηση με 64-52, έχοντας και το +12 ως κάβα για ενδεχόμενες μελλοντικές ισοβαθμίες.

Από τον Κάδμο κορυφαίος ο Αναστασίου ενώ από τον αστέρα Αλιβερίου που έπαιξε χωρίς τον Γυφτονικολό, καλύτερος ο Παπανικολάου.

Διαιτητές: Χριστοδούλου-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-13, 16-20, 12-6, 16-13.

ΚΑΔΜΟΣ (Δεφίγγος): Αναστασίου 26 (5), Κόλλιας 6 (1), Κουτσούμπας 7 (2), Φίλης, Δαλαμάγκας, Παρθένης, Θανάσαινας 12 (2), Ζυγομήτρος 7 (1), Μπόγρης 4, Χασάπης 2.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Λασπάς-Ρέτσας): Αποστόλου 4, Καγιάφης, Παπανικολάου 13 (3), Ιωάννου 7, Γλάρος 6, Μάστορης Θ. 4, Λουμπένοφ, Γανωτής 7 (1), Νικολάου 6, Σέγκος 3, Τζουβάνας 2.