FEATURED Γ ΕΘΝΙΚΗ

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Μεγάλη νίκη και 2η θέση! (ΒΟΥΡΕΙΟΣ ΧΙΟΥ-ΛΟΚΡΟΣ 75-81)

Ο Λοκρός ήταν εντυπωσιακός σήμερα στη Χίο και επικρατώντας του Βούρειου με 75-81 σε εξ αναβολής αγώνα για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής έφτασε τις 5 συνεχόμενες νίκες και στη 2η θέση της βαθμολογίας!

Η ομάδα της Αταλάντης ήταν καλύτερη σε όλο τον αγώνα έχοντας σταθερά το προβάδισμα στο σκορ.

Στο ημίχρονο προηγήθηκε με 31-39 ενώ στο τέλος της γ’ περιόδου ήταν στο +8 (52-60).

Ο Λοκρός με επιθετικό κρεσέντο έξω από τη γραμμή του τριπόντου ξέφυγε στη γ’ περίοδο ακόμα και με 18 πόντους διαφορά, αλλά η Χίος με πολύ καλή άμυνα στη συνέχεια και ευστοχία από την περιφέρεια έφερε τον αγώνα στα ίσια στο 37′ σε 69-69!

Εκεί όμως ‘μίλησε’ η εμπειρία του Λοκρού και με σωστές επιλογές και πρωταγωνιστές τους Αν. & Αγγ. Μάτο, έφτασε στη νίκη με 75-81 που τον φέρνει για πρώτη φορά φέτος στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα!

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-17, 31-39, 52-60, 75-81.

Διαιτητές: Δελαγραμμάτικας-Τζίμης.

ΒΑΟΛ ΧΙΟΥ (Βούλικας – Συμιακάκης): Σαμιώτης 9, Σερέπας, Ανδρουλάκης, Σουλίκας 5, Φουντουλάκος, Αγγελίδης 19, Καραφαντής 2, Τσουρής 9 (1), Κουϊμτζής 2, Τροβάς 23 (4), Σουλινάρης, Κωνσταντινάκος 6 (2).

ΛΟΚΡΟΣ (Ζαρονικόλας – Σεργιάνης): Φωτητζόγλου 14, Κετέμα, Κεχρής 7 (1), Πάσσας 2, Παπαηλίου 2, Καλογερόπουλος, Μάτος Αν. 20 (2), Μάτος Αγγ. 16 (4), Δουράκης 8 (2), Ψάλτου 12.