Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 82-74

Νίκη-ανάσα!

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 82-74

Νίκη ανάσα για τον Απόλλωνα Χαλκίδας που έκανε την ανατροπή και νίκησε τον Τελεθριακό με 82-74 διατηρώντας ζωντανές τις ελπίδες του για τη διεκδίκηση της παραμονής στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ!

Οι φιλοξενούμενοι, παρότι αγωνίστηκαν χωρίς τους τραυματίες Γ. Ρουμελιώτη-Κιαπέκο και τον τιμωρημένο Θ. Ρουμελιώτη και με μόλις 7 παίκτες στην αποστολή τους, αποδείχθηκαν ‘σκληρό καρύδι’ και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χοτζαλάρι βρέθηκαν μπροστά στο ημίχρονο με 40-49.

Ο Απόλλωνας όμως, έχοντας μεγάλο κίνητρο για τη νίκη πέτυχε την ανατροπή με κύριο χαρακτηριστικό την πολύ καλή του άμυνα έφτασε τελικά στη νίκη με 82-74.

Στο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι με εκφραστή στην επίθεση τον Χοτζαλάρι προηγήθηκαν με 40-49 όμως στη συνέχεια ο Απόλλωνας που είχε πολλές λύσεις με 4 παίκτες σε διψήφιο αριθμό πόντων και το σημαντικότερο με σαφώς καλύτερη άμυνα απ’ ότι στο πρώτο μισό του αγώνα, γύρισε το ματς, πέρασε μπροστά με 66-64 στο 30’ για να επικρατήσει τελικά με 82-74.

Διαιτητές: Χαϊνά-Τσάλλας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-27, 40-49, 66-64, 82-74.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκλιάτης): Χαρατσής Α. 21 (2), Ζήμπρας, Παπαδάκης 18 (3), Μάμαλης 14 (2), Κωνσταντίνου 6 (2), Χαρατσής Ι. 18 (2), Χοτζάλι 5, Γεωργίου, Μάρκου, Πολύχρονος, Λουλακάς.

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Φώτου): Μέτα 13, Παπαθανασίου 7 (1), Μπόλματης 10, Χοτζαλάρι 28 (5), Τσιτούμης 6, Ματάκιας 8 (2), Κουλουριώτης.