Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ-ΜΑΚΑΡΟΣ 67-75

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Σπουδαίο διπλό στην παράταση!

Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ-ΜΑΚΑΡΟΣ 67-75

Στο μεγάλο ντέρμπι της ουράς της βαθμολογίας, ο Μάκαρος νίκησε σε ένα συναρπαστικό αγώνα που κρίθηκε στην παράταση τον Γ.Σ. Αυλίδας με 67-75 ρεφάροντας την ήττα που είχε κάνει στον πρώτο γύρο στην Άμφισσα και πλέον βλέπει με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Κάτι αντίστοιχο δεν συμβαίνει με τον Γ.Σ.Αυλίδας που έχασε ένα οριακό ματς μπλέκοντας πλέον για τα καλά σε περιπέτειες.

Μεγάλο ντέρμπι και όπως φαίνεται και από τη διακύμανση του σκορ, αν υπήρχε ισοπαλία στο μπάσκετ θα ήταν το πιο δίκαιο αποτέλεσμα!

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν εξ αρχής στο σκορ και τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

Ο Παπαγιαννόπουλος με τρίποντο διαμόρφωσε το 59-56 για να ισοφαρίσει με το ίδιο νόμισμα ο Φωτητζόγλου (59-59).

Παπαγιαννόπουλος και Λούπουλ είχαν αμφότεροι από 1/2 βολές για να διαμορφωθεί το 60-60 της κανονικής διάρκειας που οδήγησε τις δύο ομάδες στην παράταση!

Εκεί, ο Μάκαρος ξέφυγε αρχικά με 60-64 για να πάει δύο φορές το ματς στον πόντο (63-64 & 65-66) ο Γ.Σ. Αυλίδας με καλάθια των Παπαγιαννόπουλου και Τσίτση, ο Κυριακίδης έγραψε το 65-68, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιμέρους 0-6 για να πάρουν τελικά τη μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 67-75.

Διαιτητές: Καραμπιτσάκος-Σοφόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-14, 29-29, 44-45, 60-60 (καν.διάρκεια), 67-75 (τελ.αποτελ.).

Γ.Σ. ΑΥΛΙΔΑΣ (Φραγκούλης): Πολίτης 1, Αχματιώτης 3, Δέδες 4 (1), Μαλακασιώτης 4, Τσίτσης 22, Παπαγιαννόπουλος 16 (2), Βασιλείου 17 (2), Αλεξάνδρου, Λαφτσίδης, Σταματίου.

ΜΑΚΑΡΟΣ (Γίδας): Δρίβας 2, Λούπουλ 1, Κυριακίδης 19 (2), Φωτητζόγλου 21 (1), Μαμαρέλης 10, Νασάκης 22 (1), Οικονόμου, Τσικνής, Φουσέκης, Παπαδήμας.