Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 76-74

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Πήρε το ντέρμπι και βαθμολογική ανάσα!

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 76-74

Νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας για τον Γ.Σ. Ιτέας που επικράτησε στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής του Απόλλωνα Χαλκίδας με 76-74.

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα του σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά προς το τέλος ο Απόλλωνας πλησίασε απειλητικά χωρίς όμως να πετύχει την ολική ανατροπή, με τον Γιάννη Χαρατσή να πετυχαίνει 40 πόντους (!) στην καλύτερη φετινή του εμφάνιση!

Μετά από ένα ισορροπημένο α’ 10λεπτο, ο Γ.Σ.Ιτέας με πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση (9 τρίποντα στο α’ μέρος) ξέφυγε στο σκορ με 48-37.

Ο Απόλλωνας όμως δεν τα παράτησε καταφέρνοντας να επιστρέψει στο ματς, να ισοφαρίσει και την Ιτέα να ξεφεύγει και πάλι προς το τέλος με 66-57.

Στην τελευταία περίοδο ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος και με κορυφαίο τον Γιάννη Χαρατσή που έβαλε μεγάλα σουτ προσπάθησε να γυρίσει εκ νέου στη διεκδίκηση της νίκης χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Στο 76-73 οι γηπεδούχοι έχασαν την επίθεση όμως αμέσως έκανα φάουλ στα 4’ δευτερόλεπτα για το φινάλε, με τον Ι. Χαρατσή να ευστοχεί στην πρώτη (76-74), να χάνει την δεύτερη και τους γηπεδούχους να παίρνουν το ριμπάουντ και τη μεγάλη νίκη με 76-74!

Κορυφαίος από τον Γ.Σ.Ιτέας που αγωνίστηκε χωρίς τους Πράππα, Παπαδήμα και Ευθυμίου ήταν ο Δημητρίου με 15 πόντους ενώ για πρώτη φορά φέτος στο πρωτάθλημα αγωνίστηκε και ο Νάσος Ντινόπουλος!

Από τον Απόλλωνα Χαλκίδας μακράν κορυφαίος ο Γιάννης Χαρατσής που στο τέλος πήγε να πάρει το ματς μόνος του!

Διαιτητές: Ντάνος-Ζαφείρη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-16, 27-21, 18-20, 10-17.

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης): Αναγνωστάκος 5 (1), Παπαθεοχάρης 4 (1), Μπαντελάς 8, Ντινόπουλος 2, Κοντογιάννης 1, Αγγελόπουλος 12 (4), Περδίκης, Πετράκος 9 (3), Τσιριπέρου, Δημητρίου 15 (2), Παπαδρόσος 5 (1), Γεωργαντάς 15.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκλιάτης): Χαρατσής Αντ. 10 (1), Ζήμπρας 1, Παπαδάκης 3, Λειβαδίτης, Μάμαλης 4, Κωνσταντίνου 4 (1), Χαρατσής Ι. 40 (4), Χοτζάλι 12.