FEATURED ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ευρωλίγκα Γυναικών: Γούρικη η Χαλκίδα! (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΣΟΠΡΟΝ 63-52)

Γούρικη αποδείχθηκε η Χαλκίδα και το κλειστό Κανήθου για τον Ολυμπιακό, που πέτυχε την πρώτη του νίκη στην Ευρωλίγκα Γυναικών κερδίζοντας τον Ουγγρική Σοπρόν με 63-52!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά το ματς δείχνοντας αποφασισμένος να φτάσει στην πρώτη του νίκη στη διοργάνωση αναγκάζοντας τον κόουτς της Σοπρόν να πάρει νωρίς το πρώτο τάϊμ-άουτ (10-5 στο 4:38) με την α’ περίοδο να ολοκληρώνεται τελικά με 16-14 με καλάθι της Κάσας στην εκπνοή.

Η Σοπρόν με την έναρξη της β’ περιόδου πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (16-19) όμως και πάλι ο Ολυμπιακός με πολύ καλή άμυνα προηγήθηκε με 28-25 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με ένα τρίποντο buzzer-beater της Σωτηρίου ο Ολυμπιακός ξέφυγε στη γ’ περίοδο με 35-28 για να φτάσει ακόμα και στο +14 (44-30) βάζοντας βάσεις νίκης και με την περίοδο να τελειώνει με 50-36 μετά από δύο τρίποντες βόμβες της Σταμολάμπρου!

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός πήγε για πρώτη φορά στο +16 (52-36), καθαρίζοντας τον αγώνα και επικρατώντας τελικά μέσα σε πανηγυρισμούς με 63-52!

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-14, 28-25, 50-36, 63-52.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Αυτζή, Τζόνσον 11 (10 ριμπάουντ), Σωτηρίου 10 (1 τρίπ., 7 ριμπ.), Σπυριδοπούλου 9 (1 τρίπ., 8 ριμπ.), Τόμας 15 (1 τρίπ., 6 ριμπ., 3 ασ.), Κοσμά, Μάζιτς 5, Νικολοπούλου, Παυλοπούλου 4 , Σταμάτη, Σταμολάμπρου 9 (2), Τίκβιτς.

ΣΟΠΡΟΝ (Ινίγκεθ): Κάσας 15 (2), Τσρβεντάκιτς 8 (1), Ντουπρί 6, Φεγκιβερνέκι 5 (1), Τέρνερ 8, Ντουμπεί, Γιοβάνοβιτς, 2, Ζαχούι 8 (1).