FEATURED Α1

ΚΥΜΗ: Χόρτον vs Τζόρνταν!

Ο φόργουορντ/σέντερ της Κύμης Κρις Χόρτον, θεωρείται μια απ’ τις πιο πετυχημένες μεταγραφές της ομάδας της Εύβοιας στη φετινή περίοδο, έχοντας προσφέρει πολλά κάτω απ’ τα καλάθια σε άμυνα και επίθεση.

Οι επίδοσεις του μας φέρνουν στο μυαλό άλλον έναν πολύ καλό ψηλό παίχτη, που είχε αγωνιστεί στην Κύμη, την περίοδο 2016-17. Ο λόγος για τον Τζόρνταν Μόργκαν, που πρόλαβε να παίξει με τη φάνελα της Εύβοιας στα πρώτα 11 παιχνίδια της σεζόν στην ελληνική Α1, ενώ στη συνέχεια απομακρύνθηκε απ’ την ομάδα για εξωαγωνιστικούς λόγους. Ευκαιρία λοιπόν, απ’ τη στιγμή που και ο Χόρτον συμπλήρωσε 11 παιχνίδια με τη φανέλα της Κύμης, να κάνουμε μια στατιστική σύγκριση ανάμεσα -ίσως- στους δύο πιο σπουδαίους ψηλούς που έχουν παίξει στην ομάδα της Εύβοιας, στα χρόνια της στην Basket League.

Ο Χόρτον συνολικά είναι λίγο καλύτερος στην αξιόλογηση απ’ τον συμπατριώτη του, με τον Τζόρνταν να υπερέχει ελαφρά σε επιμέρους κατηγορίες (βολές, δίποντα, ριμπάουντ, κερδισμένα φάουλ).