Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ-ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜ. 62-47

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Ντέρμπι για γερά νεύρα!

ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ-ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜ. 62-47

Μεγάλο ντέρμπι στην Αυλίδα, με τον Αίαντα να παίρνει τη νίκη με 62-47 απέναντι στον Πρωτέα Σχηματαρίου, σε ένα ματς με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ, με ένταση, πάθος και νικητές τους γηπεδούχους που προς το τέλος πήραν και διαφορά στο σκορ.

Ο Πρωτέας ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκε με 24-34 έχοντας μια σταθερή διαφορά κοντά στους 10 πόντους.

Η μεγάλη ανατροπή έγινε στη γ’ περίοδο, όταν ο Αίαντας με πολύ καλή άμυνα έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 23-4 για να ξεφύγει με 47-37 βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη αν και ο Πρωτέας προς το τέλος έκανε τη δική του προσπάθεια για να γυρίσει στον αγώνα.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι διαιτητές κράτησαν το δελτίο του Ξετρίχη για εξύβριση προς το β’ διαιτητή, σε ένα ματς με ένταση όπου δεν έλειψαν και οι τεχνικές ποινές.

Διαιτητές: Χουγιάζος-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-17, 12-17, 23-4, 15-9.

ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ (Σάλιαρης-Κουτσογιάννης): Δεληκώστας, Μούντριχας 3 (1), Αργυρίου 6 (2), Αγγελέτος 12 (2), Τσιώλης 9, Κωνσταντόπουλος 7 (1), Κωνσταντούρας 14 (1), Σταμέλος, Δάβρης 11, Μαρίνης, Σιάτος, Σπύρου.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής): Μεθενίτης, Νταλαγιάννης 8 (1), Μαριάκης, Ξετρίχης, Γιαννάκης, Μπαλάφας, Κολοβός 19 (2), Βλαχάκης 6 (2), Πλέστης 3, Καραμαλέγκος, Χαρίσης 11, Κρητικός.

*Σε νεότερη ανάρτηση θα ακολουθήσει photo album.