FEATURED Γ ΕΘΝΙΚΗ

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Εντός έδρας με φαβορί και αουτσάϊντερ! (14η αγωνιστική)

Πρεμιέρα στο β’ γύρο του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής με τις 4 ομάδες της Περιφέρειας να αγωνίζονται εντός έδρας, στοχεύοντας σε ισάριθμες νίκες.

Ο Λοκρός υποδέχεται τον Αργοναύτη στο ντέρμπι κορυφής, με την ομάδα της Αταλάντης να θέλει να διατηρηθεί στις πρώτες θέσεις έχοντας παράλληλα σε δεύτερο πλάνο την κάλυψη του -2 του πρώτου γύρου για πιθανές μελλοντικές ισοβαθμίες.

Ο Ερμής Σχηματαρίου με τον Παν.Σολομωνίδη στον πάγκο του για το υπόλοιπο της σεζόν, υποδέχεται το Κορωπί με τη νίκη να αποτελεί μονόδρομο σε ένα σημαντικό ματς για την πορεία της ομάδας στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Άρης Θήβας δίνει ένα από τα σημαντικότερα ματς της χρονιάς απέναντι στον Ίκαρο Ν. Σμύρνης, με τις δύο ομάδες να έχουν παράλληλους στόχους. Οι ‘κιτρινόμαυροι’ με νίκη και με κάλυψη του -4 του πρώτου γύρου βάζει βάσεις παραμονής στη Γ’ Εθνική.

Το δυσκολότερο έργο απ’ όλους το έχει η ΑΕΕΠ Χαλκίδας που υποδέχεται στο κλειστό της Πειραϊκής τα Μελίσσια που βρίσκονται στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Η ομάδα της Χαλκίδας στον πρώτο γύρο είχε χάσει μετά από δύο παρατάσεις και σίγουρα αν επαναλάβει μια εμφάνιση αντίστοιχη με εκείνη, έχει ελπίδες για να τα καταφέρει.

Το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής ξεκίνησε χθες με δύο αναμετρήσεις:

ΒΑΟΛ Χίου-Αγ.Παρασκευή 53-68
Καλλιθέα Ρόδου-ΟΦΗ 59-73

Αναλυτικά το σημερινό πρόγραμμα και οι διαιτητές:

Θήβας 17.00 Άρης Θήβας-Ίκαρος Ν. Σμύρνης Μακρόπουλος-Χατζημάρκος (Χριστοδούλου)

Αταλάντης 17.00 Λοκρός Αταλάντης-Αργοναύτης Δημόπουλος-Ασλανίδης (Χαράτσης)

Πειραϊκής 17.00 ΑΕΕΠ Χαλκίδας-Μελίσσια Μπανασάκης-Κοντογιαννόπουλος (Κάλφα)

Λίντο 17.00 Δειλινό-ΕΦΑΟ Ζωγράφου Λαμπίρης-Μπακετέα (Ναλετάκης Ι.)

Σχηματαρίου 17.00 Ερμής Σχηματαρίου-Κορωπί Λογοθέτης-Μαραγκάκης (Δεσάρτης)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 

Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ. Β. Ν-Η Υ-Κ
1 ΟΦΗ 14 26 12-2 1085-926
2 ΛΟΚΡΟΣ 13 23 10-3 954-807
3 ΜΕΛΙΣΣΙΑ 13 23 10-3 1047-936
4 ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ 13 23 10-3 978-870
5 ΖΩΓΡΑΦΟΥ 13 22 9-4 917-850
6 ΚΟΡΩΠΙ 13 21 8-5 963-950
7 ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜ. 13 20 7-6 954-958
8 ΒΑΟΛ ΧΙΟΥ 14 20 6-8 997-1070
9 ΙΚΑΡΟΣ Ν.ΣΜ. 13 19 6-7 845-865
10 ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ 13 18 5-8 931-1000
11 ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 14 18 4-10 959-1017
12 ΚΑΛΛΙΘΕΑ Ρ. 14 17 3-11 902-1027
13 ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 13 16 3-10 938-1019
14 ΔΕΙΛΙΝΟ 13 13 0-13 827-1080

*Στη βαθμολογία υπολογίζονται οι δύο χθεσινοί αγώνες.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α’ ΓΥΡΟ

ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΡΑΦ.-ΛΟΚΡΟΣ 69-67

ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ (Γιαννακόπουλος): Καλογερόπουλος 13 (3), Κομματάς 2, Τσίγος 7, Τσικούνας 15 (1), Σιλιτσίδης 4, Τύρλας 10, Ζερβός 14, Θωμάς 2.

ΛΟΚΡΟΣ (Ζαρονικόλας): Φωτητζόγλου 6, Κεχρής 9 (1), Πάσσας, Παπαηλίου, Καλογερόπουλος, Μάτος Αν. 13 (1), Μάτος Αγγ. 23 (2), Δουρούκης 5 (1), Ψάλτου 11.

 

ΜΕΛΙΣΣΙΑ-ΑΕΠΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 83-75

ΜΕΛΙΣΣΙΑ (Δάγλας): Κυπαρίσσης 15, Στεργίου 2, Γεραμάνης 2, Οικονομόπουλος 19 (2), Κόντος 7 (1), Πολυτόπουλος, Τρίχας 4, Καραχάλιος 17 (2), Καραβανάς 17.

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Παπαδόπουλος): Κουτσογιάννης 2, Σέττος 6, Θεοδωράκος, Ξιούρας 16 (3), Μανταλβάνος 15, Μανιάτης 6, Γκιζόγιαννης 30 (1), Γεωργουσόπουλος.

 

ΙΚΑΡΟΣ Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ-ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ 60-56

ΙΚΑΡΟΣ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ (Μεγαγιάννης): Κολοβέρος, Χόρτσας 7, Ανέστης 21 (1), Μπάζιος 2, Μακρυνιώτης, Γιαννακοδήμος 6, Μοσόρας 3, Νούκας, Μιχαλόπουλος 2, Διαμαντόπουλος 16 (1), Αντωνούσος 3, Φωτιάδης.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Ματσαγγούρας): Γεωργούτσος 10 (1), Μελετίου, Ματσαγγούρας, Γκόλιας 5 (1), Καλογιαννόπουλος 2,, Καλεμτζάκης 20 (1), Χαραλάμπης 9 (1), Κουμπές, Δαχρετζής 8, Ντέντα 4, Πανδής.

 

ΚΟΡΩΠΙ-ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 88-60

ΚΟΡΩΠΙ (Χατζηπανηγύρης): Καραχάλιας, Αγγελόπουλος 2, Καμαρινός 25 (3), Τσαγιτζής 2, Αγόρης 10 (1), Καραδολάνης 28 (4), Σβορώνος 3 (1), Μερκούρης 2, Παπαδημητρίου 5 (1), Κουτούφας 9 (1), Χρονόπουλος 2.

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Τσαούσης): Μαλισιόβας, Πανταζής 17 (1), Μεϊντάνης, Γκρινιάρης 5 (1), Γουνέλης, Κώνστας, Σπηλιώπουλος 2, Κουτής, Ετζιακά 15 (2), Φλώτσιος 3 (1), Μαράντος 7, Γιανναλέτσος 11.

Σχετικά άρθρα

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ-Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ 75-57

pannikolaou

Καλή χρονιά! Ευτυχισμένο το 2018!!!

pannikolaou

Η επιστολή του Άρη Αμφίκλειας στην ΕΣΚΑΣΕ για τον αγώνα με τον Αίαντα Αυλίδας

pannikolaou