FEATURED Γ ΕΘΝΙΚΗ

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Φουλ για άνοδο! (ΛΟΚΡΟΣ-ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΡΑΦ. 71-68)

Την πιο μεγάλη νίκη του πρωταθλήματος μέχρι την…επόμενη πέτυχε ο Λοκρός που επικράτησε του Αργοναύτη Ραφήνας στο ντέρμπι κορυφής με 71-68, βλέποντας ξεκάθαρα πλέον το δρόμο που οδηγεί προς τη Β’ Εθνική!

Η ομάδα της Αταλάντης με τη συμπαράσταση του κόσμου της έφτασε στη νίκη μετά από ένα συναρπαστικό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Ο Λοκρός προηγήθηκε με 41-38 στο ημίχρονο, στη συνέχεια οι άμυνες ήταν οι πρωταγωνίστριες του ματς με τους γηπεδούχους να παίρνουν μια νίκη από εκείνες που έχουν μεγάλη αξία καλύπτοντας παράλληλα και την ήττα με 2 πόντους από το ματς του πρώτου γύρου!

Το παιχνίδι ήταν οριακό με τους παίκτες του Ζαρονικόλα να παίρνουν προβάδισμα 3 πόντων στο ημίχρονο (41-38) και το σκορ να γίνεται 56-52 στο 30’.

Στην τελευταία περίοδο ο Λοκρός με σημαντικά καλάθια κατάφερε να φτάσει στη νίκη η οποία αποκτά διπλή σημασία λόγω και της διαφοράς του πρώτου γύρου την οποία κάλυψε.

Πρώτος σκόρερ για τον Λοκρό ήταν ο Αν. Μάτος που σημείωσε 20 (1) πόντους και ακολούθησε ο Αγγ. Μάτος με 17 (2) πόντους.

Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού η προσέλευση στο γήπεδο της Αταλάντης με τον κόσμο να δίνει το παρών και να στηρίζει την ομάδα.

Η διοίκηση του Λοκρού βράβευσε στο ημίχρονο τον Δήμαρχο της πόλης κ. Λιόλιο και τον βουλευτή κ. Σταϊκούρα.

Διαιτητές: Δημόπουλος-Ασλανίδης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 22-21, 15-14, 15-16.

ΛΟΚΡΟΣ (Ζαρονικόλας): Πρεφατζής, Φωτητζόγλου 12 (2), Πάσσας 8, Κεχρής, Κετέμα, Παπαηλίου 3 (1), Γεωργίου, Μάτος Αν. 20 (1), Μάτος Αγγ. 17 (2), Δουρούκης 3 (1), Ψάλτου 8.

ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΡΑΦΗΝΑΣ (Γιαννακόπουλος): Καλογερόπουλος 18 (1), Χωματάς 7 (1), Τσίρος 8, Κουμπούρας 9 (1), Σταμέλος, Πύρλας 15, Ζερβός 6 (2), Σιλητζήρης, Κορομηλιάς, Ζέρβας, Μιχάκης, Σβάρνας 3 (1).