Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΜΑΛΕΣΙΝΑ-ΧΒΑ 68-97

Ακόμα πιο κοντά!

ΜΑΛΕΣΙΝΑ-ΧΒΑ 68-97

Ακόμα πιο κοντά στην απ’ ευθείας άνοδο στη Γ’ Εθνική έφτασε η ΧΒΑ μετά την επιβλητική νίκη μέσα στη Μαλεσίνα επί της τοπικής ομάδας με 68-97!

Οι δύο ομάδες πρόσφεραν σκορ και θέαμα, οι φιλοξενούμενοι πήραν από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ φτάνοντας δίκαια στο τελικό +29.

Η ΧΒΑ έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ, είχε φοβερή ενέργεια στο πρώτο 10λεπτο και μεγάλη ευστοχία για να προηγηθεί με 26-40.

Το ημίχρονο τελείωσε με 37-58 για να παγιωθεί η διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και οι φιλοξενούμενοι να φτάσουν στο τελικό 68-97 κάνοντας πέρασμα τίτλου από την έδρα της Μαλεσίνας.

Από τη Μαλεσίνα ο Πετράκος με 16 πόντους, μαζί με τους Α. και Β. Καυκή και τον Μητρόπουλο τράβηξαν το σκορ στην επίθεση.

Από την ΧΒΑ που έπαιξε χωρίς τον τραυματία Πελεκούδα, κορυφαίος ήταν ο Χοροζίδης (26 πόντοι) ενώ επιθετικά ξεχώρισαν και οι Στεφάνου, Κατσούλας, Κοσμετάτος.

Διαιτητές: Κοτσιμπός-Πατάγιας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-40, 37-58, 53-77, 68-97.

ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Θάνος): Δημητρός, Περλεπές, Ταμπούρης, Κανακάρης 3, Καυκής Α. 15 (3), Τούντας, Θεοφανόπουλος, Καυκής Β. 15, Γκικόπουλος 2, Μητρόπουλος 17 (2), Πετράκος 16 (1).

ΧΒΑ (Μπρατσιάκος): Ντουζίδης 3, Μπρατσιάκος 4, Καραστάθης 5 (1), Κοσμετάτος 16 (1), Κατσούλας 19 (1), Βογιατζής 2, Χατζηστάμου 2, Τσιριμώκος, Χοροζίδης 26 (1), Στεφάνου 15 (4).