FEATURED Α1

Βαριά ήττα από ΠΑΟΚ και…Άρη! (ΚΥΜΗ-ΠΑΟΚ 73-90)

Η Κύμη έμεινε στο Περιστέρι και όσα έγιναν το περασμένο Σάββατο, παρουσιάστηκε ανέτοιμη και γνώρισε την ήττα από τον ΠΑΟΚ με 73-90, όμως τα άσχημα νέα ήρθαν από το Αλεξάνδρειο, όπου ο Κολοσσός πήρε μεγάλο διπλό απέναντι στον Άρη, βάζοντας σε μεγάλες περιπέτειες την ομάδα της Εύβοιας.

Τίποτα δεν πήγε καλά για την ομάδα του Κουτσού στο σημερινό ματς, στη χειρότερη εμφάνιση της ομάδας το τελευταίο διάστημα και μετά τις προσθήκες παικτών.

Η απουσία του Τουτζιαράκη σίγουρα σημαντική, αλλά δεν δικαιολογεί σε καμιά περίπτωση την εικόνα της Κύμης στο παρκέ.

Χωρίς πάθος στην άμυνα, με πολύ κακές επιλογές στην επίθεση, με ρεσιτάλ λαθών και με τους περισσότερους παίκτες εκτός αγώνα είδε τη διαφορά να μεγαλώνει διαρκώς φτάνοντας στους 31 πόντους στο τέλος της γ’ περιόδου. Το τελικό 73-90 μάλλον είναι τιμητικό για τη συνολική εικόνα της Κύμης που πρέπει να συνέλθει άμεσα για να μην μπλέξει σε ακόμα μεγαλύτερες περιπέτειες.

Το ενδιαφέρον έτσι στράφηκε σε Αλεξάνδρειο και Πάτρα, όπου τα νέα ήταν άσχημα, με τον Κολοσσό να παίρνει το διπλό και ευτυχώς που στην Πάτρα έστω και στην παράταση ο Προμηθέας νίκησε το Ρέθυμνο για να αποφευχθεί και το…δεύτερο κάζο.

Κακή από το 1′-30′

Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε την απουσία του τραυματία Τουτζιαράκη και την απουσία από την αρχική πεντάδα του Χόρτον και ξέφυγε στην αρχή με 6-12 αλλά η Κύμη αντέδρασε γρήγορα, μπήκε στο ματς με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με 19-22.

Στη β’ περίοδο ο ΠΑΟΚ πήγε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (28-40) με την Κύμη να παίζει κακό μπάσκετ σε αυτό το διάστημα, με λάθος επιλογές κυρίως στην επίθεση (12 λάθη) και το ημίχρονο να τελειώνει με 34-46.

Η Κύμη ξεκίνησε χωρίς σφυγμό στη γ’ περίοδο, ο ΠΑΟΚ με σερί 3-18 ξέφυγε με +25 (37-64) για να κλείσει το 10λεπτο με 41-72 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα.

Στην τελευταία περίοδο η Κύμη  ξύπνησε αλλά ήταν αργά, μείωσε ακόμα και στους 13 (69-82 με επιμέρους σκορ 28-10) για να ηττηθεί τελικά με 73-90.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 34-46, 41-72, 73-90.

ΚΥΜΗ (Κουτσός): Μαραγκός 3, Σαγκς 18 (6/9 σουτ), Ουάσινγκτον 10 (9 ριμπάουντ, 6 λάθη), Λιούις 20 (3/8 τρίποντα, 5 λάθη), Γουίλιαμς 6 (2), Πουλιανίτης 6, Τσιάρας, Μητσιμπόνας, Χόρτον 5 (8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Καρινιάουσκας 5.
ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 29 (10/13 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Κόνιαρης 5 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Τέπιτς 12 (1), Γκος 6 (1), Τζέφερσον 14 (6/6 δίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Ζάρας 0/6 σουτ, Μαργαρίτης 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ασίστ), Τσόχλας, Σχίζας 1, Γκάρετ 4, Χάτσερ 11 (1).