FEATURED Β' ΕΘΝΙΚΗ

Β’ ΕΘΝΙΚΗ: Ήττα εντός προγράμματος! (ΑΝΑΤΟΛΙΑ-ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ 92-73)

Την εκτός έδρας ήττα από την ανώτερη ομάδα και σίγουρη πρωταθλήτρια της Ανατόλια γνώρισε ο Έσπερος Λαμίας με 92-73. Οι παίκτες του Σοφογιάννη το πάλεψαν όμως δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από το παιχνίδι, απέναντι σε έναν σαφώς ανώτερο αντίπαλο.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο στο ματς, προηγήθηκαν με 25-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και με 47-36 στο ημίχρονο. Η ομάδα της Λαμίας προσπάθησε να αντιδράσει, όμως δεν τα κατάφερε με το Ανατόλια να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 12 πόντους (70-58) και να φτάνει στην τελική επικράτηση με 92-73.

Πρώτος σκόρερ για τον Έσπερο ήταν ο Παπαργυρόπουλος που σημείωσε 16 (3) πόντους.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου-Εκιζόγλου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-17, 47-36, 70-58, 92-73.

ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Γκαϊτατζής): Νικολαΐδης 3, Στεφανίδης 7 (1) , Αμπατζάς 12 (4), Μουρατίδης, Γαλανίδης 17 (5), Κάτανος 3 (1) , Κωνσταντινίδης 3 , Ξενιτίδης 5 (1), Κιγμέτογλου 6, Ζώτος 10, Μπρόζος 12 (2), Καραποστόλου 14 (2).

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς, Ρούζιος 7 (1), Πάππος 15 (3), Κατσαρές 8 (1), Παπανικολάου 4, Αργύρης, Τεπετίδης 12 (2), Ολύμπιος 6 (2), Παπαργυρόπουλος 16 (3).