Β’ ΕΣΚΑΣΕ (Playoffs): ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΛΑΡ.-ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ 75-57

Β’ ΕΣΚΑΣΕ (Playoffs)

Με φόρα από την α’ φάση!

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΛΑΡ.-ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ 75-57

Η Προοδευτική Λάρυμνας μπήκε στα Playoffs με…φόρα από την α’ φάση του πρωταθλήματος, συνεχίζοντας την αήττητη πορεία της και φτάνοντας σε μια νίκη ουσίας και με καλή διαφορά απέναντι στον ΓΑΣ Βασιλικού με 75-57!

Η Προοδευτική πίεσε στην άμυνα, έβγαλε κάποια εύκολα καλάθι σε αιφνιδιασμούς και έκλεισε μπροστά το 10λεπτο με 23-16.

Οι παίκτες του Δαδίτσιου διατήρησαν τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα και στο ημίχρονο (39-32), με το Βασιλικό να αντιδρά στη γ’ περίοδο πλησιάζοντας μέχρι τους 4 πόντους αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις, ξέφυγαν με 58-46 για να επικρατήσουν τελικά με 75-57 εξασφαλίζοντας και μια διαφορά 18 πόντων για κάθε ενδεχόμενο ισοβαθμίας.

Από τους γηπεδούχους, που έπαιξαν πολύ καλή άμυνα πάνω στον Κικίδη, ξεχώρισαν επιθετικά οι Δάρρας και Ιωακείμ.

Από τον ΓΑΣ Βασιλικού που θελει τώρα νίκη απέναντι στον Αστέρα Αλιβερίου την επόμενη αγωνιστική, πρώτος σκόρερ ήταν ο Καρυστινός με 14 πόντους.

Διαιτητές: Ντάνος-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-16, 39-32, 58-46, 75-57.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΛΑΡΥΜΝΑΣ (Δαδίτσιος): Τσελεκούνης, Ντάλλας 2, Κλούρας 9, Παπακωνσταντίνου 2, Δάρρας 20, Ιωακείμ 22 (4), Ρομπόκας 4, Δαραμάρας, Μαλέρδος 4, Κυριάκος, Γιαννόπουλος, Φαρφάλας 12 (2).

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Γεωργίου): Μαντάς, Καρυστινός 14 (2), Καψούλης 13, Κούτρας, Κόκορης, Μπέλλος 11 (1), Κικίδης 6, Κατσαρός 6, Ψαριανός 4, Αναστασίου 3.