Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Νίκη-ανάσα! (ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ-ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 76-55)

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ

Νίκη ανάσα!

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ-ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 76-55

Ο Ερμής Σχηματαρίου έμεινε πίσω βαθμολογικά χζκαι το σημερινό ματς με την Αγ. Παρασκευή ήταν μεγάλης σημασίας, με τους γηπεδούχους να ξεπερνούν το εμπόδιο της Αθηναϊκής ομάδας αλλά και το δικό του κακό ξεκίνημα στο ματς, φτάνοντας στη νίκη με το επιβλητικό 76-55.

Ο Ερμής ξεκίνησε πολύ άσχημα το παιχνίδι, με λάθος επιλογές στην επίθεση και με προβλήματα στην άμυνα για να βρεθεί πίσω στο σκορ στο τέλος της α’ περιόδου με 8-23!

Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική, οι φωνές του Οικονόμου έπιασαν τόπο και ο Ερμής όχι μόνο ψαλίδισε τη διαφορά άλλα έκλεισε το ημίχρονο οριακά μπροστά στο σκορ με 36-35 με τον Γκρινιάρη να πετυχαίνει στη β’ περίοδο 17 πόντους!

Στη γ’ περίοδο το σκορ ήταν στο 48-46 για να ξεσπάσει ο Ερμής στο τέλος, να φτάσει τη διαφορά ακόμα και στους 20 πόντους για να επικρατήσει τελικά με 76-55 κάνοντας το 2-0 απέναντι στην Αγ. Παρασκευή και σφραγίζοντας ουσιαστικά από σήμερα την παραμονή στην κατηγορία.

Διαιτητές: Σταθόπουλος-Κανελλόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-23, 36-35, 48-46, 76-55.

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Οικονόμου-Σφύκας): Σπηλιόπουλος 8 (2), Πανταζής 8 (1), Γκρινιάρης 23 (3), Κώνστας 3 (1), Φλώτσιος, Μαράντος 5 (1), Τσαπρούνης 14, Μαλισιόβας, Ετζιάκα 11, Γιανναλέτσος 4.

ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Χατζηπανηγύρης-Γαρδέλης): Μόκκας, Βενιτουράκης 5 (1), Χανιάς-Πανταζής 1, Βαφιάς 3 (1), Χρονόπουλος 19 (2), Φασιανός, Μαυροειδάκος 13, Παπανίκος, Τσιρίμπασης, Γαρδέλης 2, Καρυπίδης 12.