FEATURED Α1

Λίγο ήθελε για το μπαμ! (ΑΕΚ-ΚΥΜΗ 96-92)

Η Κύμη πήγε στο ΟΑΚΑ περισσότερο για να…βγάλει την υποχρέωση απέναντι στην Ευρωπαία και ιδιαιτέρως ανεβασμένη το τελευταίο διάστημα ΑΕΚ και λίγο ήθελε για να κάνει το μπαμ της αγωνιστικής, χάνοντας τελικά στις λεπτομέρειες με 96-92!

Φάνηκε έτσι, ότι η κακή εμφάνιση με τον ΠΑΟΚ ήταν μια παρένθεση με την ομάδα του Κουτσού να φτάνει όπως και στο Περιστέρι κοντά σε μια μεγάλη νίκη σε αγώνα που το διπλό ήταν εκτός προγράμματος!

Παρά τα προβλήματα, η Κύμη έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ, βρήκε λύσεις στην επίθεση και αν δεν ήταν εκείνο το μπλακ-άουτ της β’ περιόδου που έφερε το 22-0 για την ΑΕΚ, ίσως η εξέλιξη να ήταν διαφορετική!

Σούπερ ξεκίνημα αλλά…μπλακ-άουτ στη συνέχεια!

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το πόδι στο γκάζι, προηγήθηκαν με 12-22 και 17-24 στην α’ περίοδο, χωρίς να..κόβει τις άσχημες συνήθειες πάντως, έχοντας στην α’ περίοδο 3/8 βολές. Ένα ”νεκρό” τετράλεπτο στη β’ περίοδο στοίχισε στην Κύμη που δέχθηκε στο 24-36 ένα σερί 22-0, για να βρεθεί πίσω στο σκορ με 46-36, χωρίς όμως ποτέ να τα παρατήσουν οι Κουμιώτες, που μείωσαν ακόμα και σε 89-85 στο 1:32 για το τέλος με τρίποντο του Λιούϊς για να πάρει τελικά τη νίκη με μπόλικο άγχος η ΑΕΚ με 96-92.

Η εμφάνιση της Κύμης πάντως, έδειξε πως αυτή η ομάδα δεν μπορεί να πέσει από την Α1. Πόσο μάλλον, όταν τα αποτελέσματα στα υπόλοιπα ματς είναι ευνοϊκά, όπως το διπλό του Λαυρίου στη Ρόδο απέναντι στον Κολοσσό!

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-24, 48-37, 69-61, 96-92.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γιαννόπουλος 11 (3/7 τρίποντα), Τσαλμπούρης, Χάντερ 16 (7/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκρίφιν 12 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Σαντ-Ρος 9 (1), Μωραΐτης 5, Σάκοτα 10 (1), Λαρεντζάκης 9 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ματσιούλις 14 (4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τζέιμς 10.

ΚΥΜΗ (Κουτσός): Χόρτον 18 (8/9 δίποντα, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κοψίματα), Ουάσινγκτον 6 (1/7 σουτ), Λιούις 26 (8/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γουίλιαμς 5 (1), Καρινιάουσκας 14 (1), Πουλιανίτης 4, Τσιάρας, Μαραγκός 1, Σαγκς 18 (4/5 τρίποντα).