Β' ΕΘΝΙΚΗ

Β’ ΕΘΝΙΚΗ: Για τη νίκη-παραμονή! (Έσπερος Λαμ.-Στρατώνι 4 μ.μ.)

Η πιο μεγάλη μέρα του…πολέμου είναι η σημερινή για τον Έσπερο Λαμίας που υποδέχεται το Στρατώνι στις 4 μ.μ. στο ”Χαλκιοπούλειο” με τη νίκη να φέρνει ακόμα πιο κοντά την ομάδα του Σοφογιάννη στο δρόμο της παραμονής στη Β’ Εθνική.

Η…έξωση στην Καρδίτσα οδήγησε την περασμένη εβδομάδα τον Έσπερο σε μια ήττα εκτός προγράμματος από τους Ίκαρους Σερρών και έτσι ο σημερινός αγώνας παίρνει χαρακτήρα τελικού, με την ομάδα της Λαμίας εφόσον τα καταφέρει να φτάνει τις 12 νίκες και να ελέγχει απόλυτα την κατάσταση.

Το Στρατώνι από την άλλη πλευρά ταξιδεύει στη Λαμία για να παίξει το τελευταίο του χαρτί για την παραμονή και οι γηπεδούχοι περιμένουν εκτός των άλλων τη βοήθεια των φίλων τους για να φτάσουν σε μια νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας.

Στον πρώτο γύρο ο Έσπερος Λαμίας είχε πάρει μια από τις σημαντικότερες νίκες του στο πρωτάθλημα νικώντας εκτός έδρας το Στρατώνι με 65-76.

ΣΤΡΑΤΩΝΙ (Μύθου-Πεγιάς): Δοξάκης 7(1), Μπουρδάνος 14 (2), Κολοκοτρώνης 2, Σιδηροηλίας 2, Φλιάτης 4, Κοτζαγιάννης 6, Μπέγας 9, Πολιτόπουλος 3 (1), Δασκαλόπουλος 18, Δημητρακάς.
ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης): Στολίγκοβιτς, Ρούζιος 8 (2), Πάππος 8 (2), Κατσαρές 27 (3), Φύκας 11(2), Φούντας 2, Αργύρης, Παπαργυρόπουλος 12 (2), Ολύμπιος 8 (2).

Το πρόγραμμα των αγώνων της 27ης ημέρας ξεκίνησε χθες με τον αγώνα Χαλκηδόνα-Φαίακας Κέρκυρας 79-65.

Το υπόλοιπο πρόγραμμα και οι διαιτητές:

Γέφυρας 17.00 Γέφυρα-Αγρίνιο Ελευθεριάδης-Παπαγεωργίου (Παραλυκίδης)

Σερρών 17.00 Ίκαροι Σερρών-Φίλιππος Βέροιας Σιταρίδης-Λουλουδιάδης (Δραγκίογλου)

Ελευθερούπολης 17.00 Ελευθερούπολη-Μαχητές Δόξας Πεύκων Γερακίνης-Παζώλης (Στουπίδης)

Ανατόλια 17.00 Ανατόλια-Νίκη Βόλου Ευφραιμίδης-Ταρενίδης Κ. (Κασαπίδης)

Λαγκαδά 17.00 Ερμής Λαγκαδά-Μακεδονικός Γραικός-Πράττος (Πολυχρονίδης)

Χαλκιοπούλειο 16.00  Έσπερος Λαμίας-Στρατώνι Τσουμαχίδης-Δολγύρας (Μόρφη)

 

Μ. ΔΕΥΤΕΡΑ 22 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

Μ. Τσίκινας 17.00 ΧΑΝΘ-Φάρσαλα Ντούρας-Δημάδης (Γκούμας)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Α/Α ΒΑΘΜΟΙ Ν.-Η. Υ.-Κ.
1. Ανατόλια 50 24-2 2143-1799
2. Αγρίνιο 45 19-7 1943-1799
3. Ελευθερούπολη 44 18-8 1881-1694
4. Φίλιππος Βέροιας 42 16-10 1827-1804
5. ΧΑΝΘ 41 15-11 18641774
6. Ερμής Λαγκαδά 40 14-12 1846-1746
7. Μαχητές Πειραματικού 40 14-12 1773-1741
8. Χαλκηδόνα 40 13-14 1833-1872
9. Έσπερος Λαμίας 37 11-15 1763-1854
10. Φάρσαλα 37 11-15 1884-1886
11. Φαίακας Κέρκυρας 37 10-17 1786-2046
12. Γέφυρα 36 10-16 1823-1874
13. Στρατώνι 36 10-16 1768-1839
14. Νίκη Βόλου 36 10-16 1822-1901
15. Ίκαροι Σερρών 35 9-17 1763-1820
16. Μακεδονικός 31 5-21 1668-1928

*Στη βαθμολογία έχει υπολογιστεί ο χθεσινός αγώνας Χαλκηδόνα-Φαίακας Κέρκυρας 79-65.

Σχετικά άρθρα

Στον Δούκα ο Γιώργος Θωμάς!

pannikolaou

Να ζήσετε, Γιάννη & Ιωάννα!

pannikolaou

Έως 15 Ιουλίου οι δηλώσεις συμμετοχής σε Β’ & Γ’ Εθνική!

pannikolaou