Β’ ΕΣΚΑΣΕ (playoffs): Πήρε την άνοδο! (Αστ. Αλιβερίου-Προοδευτική 52-54)

Β’ ΕΣΚΑΣΕ (playoffs)

Πήρε την άνοδο!

Αστ. Αλιβερίου-Προοδευτική 52-54

Διπλό ανόδου για την Προοδευτική Λάρυμνας που νίκησε στο Αλιβέρι τον Αστέρα με 52-54 και με 3 νίκες εξασφάλισε την άνοδο στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ πηγαίνοντας πλέον και για την κατάκτηση του τίτλου!

Μεγάλο ντέρμπι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με την ομάδα της Λάρυμνας να πετυχαίνει στο τέλος καθοριστικούς πόντους με τους Παπακωνσταντίνου και Κλούρα.

Η Προοδευτική προηγήθηκε στο ημίχρονο με 28-32, όμως οι γηπεδούχοι με πολύ καλή τρίτη περίοδο προσπέρασαν με 41-37.

Στα κρίσιμα τελευταία λεπτά ο Παπακωνσταντίνου τράβηξε στην επίθεση έτσι ώστε να μην φανούν οι λίγοι πόντοι από Δάρρα και Ιωακείμ και οι φιλοξενούμενοι πήραν τελικά τη νίκη με 52-54.

Ο Αστέρας, που θέλει μα ακόμα νίκη για να εξασφαλίσει με τη σειρά του την άνοδο, κράτησε πάντως τη διαφορά στα μεταξύ του παιχνίδια με την Προοδευτική έχοντας κερδίσει στον πρώτο γύρο με 9 πόντους (60-69).

Διαιτητές: Καραμπιτσάκος-Τσάλλας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-18, 28-32, 41-37, 52-54.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Λασπάς-Ρέτσας): Αποστόλου 8, Κουκουβάος, Παπανικολάου 4, Ιωάννου 14 (2), Γλάρος 2, Μάστορης Θ. 6 (1),  Νικολάου, Γανωτής 5 (1), Δρακούλης, Τζουβάνας, Γυφτονικολός 9, Σέγκος 4.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΛΑΡΥΜΝΑΣ (Δαδίτσιος): Τσελεκούνης 2, Δαραμάρας 6, Κλούρας 11, Παπακωνσταντίνου 14 (1), Δάρρας 7, Ιωακείμ 10 (2), Ρομπόκας, Μαλέρδος Χ., Μαλέρδος Γ. 4, Κυριάκος, Γιαννόπουλος, Φαρφάλας.