FEATURED Γ ΕΘΝΙΚΗ

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Νίκη ουσίας και γοήτρου! (Ερμής Σχηματαρίου-Άρης Θ. 75-63)

Ο Ερμής Σχηματαρίου ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τον Άρη Θήβας επικρατώντας με 75-63 φτάνοντας σε μια νίκη ουσίας αλλά και γοήτρου, ξεφεύγοντας από την επικίνδυνη ζώνη και παράλληλα κερδίζοντας ένα αντίπαλο που προερχόταν από 6 συνεχόμενες νίκες!

Η ομάδα του Οικονόμου ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, πήρε το προβάδισμα στο ημίχρονο με 40-31, ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια διαφορά στο τέλος της γ’ περιόδου (59-47) για να επικρατήσει τελικά με 75-63.

Ο Ερμής ξεκίνησε πολύ καλά το ματς και προηγήθηκε με 26-14 στο 10λεπτο έχοντας σε πολύ καλή μέρα επιθετικά τους Μαράντο και Τσαπρούνη.

Ο Άρης από την πλευρά του δεν έπιασε στάνταρ απόδοσης προηγούμενων αγώνων, αλλά αν μη τι άλλο δεν του στοίχισε αυτό το αποτέλεσμα έχοντας ένα σερί 6 νικών μέχρι σήμερα που τον έχει φέρει στην πρώτη 6αδα του πρωταθλήματος.

Αξίζει να σημειωθεί, πως το κλειστό του Σχηματαρίου θύμισε σήμερα παλιές καλές στιγμές, με τον κόσμο να γεμίζει τις εξέδρες του γυμναστηρίου!

Διαιτητές: Κοτσώνης-Ναστούλης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-14, 14-17, 19-16, 16-16.

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Οικονόμου): Σπηλιόπουλος 3, Πανταζής 13, Κουτής, Γκρινιάρης 15 (1), Μεϊντάνης, Κώνστας, Φλώτσιος, Μαράντος 20 (2), Τσαπρούνης 21 (2), Ετζιάκα 3.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Ματσαγγούρας): Γεωργούτσος 14, Ματσαγγούρας, Γκόλιας 3, Παναγιωτίδης 8 (2), Καλεμντζάκης 10 (1), Ντέντα 7, Δαχρεντζής 11 (3), Τριανταφύλλου 4, Καδηγιαννόπουλος 6.