FEATURED Α1

Εκτός τόπου και χρόνου και…μαχαιριά από τη Λήμνο! (Άρης-Κύμη 95-60)

Η Κύμη στη χειρότερη φετινή της εμφάνιση, ηττήθηκε με κάτω τα χέρια από τον Άρη με 95-60 στο πρώτο από τα τρία ματς-μπολ για την παραμονή, σε ένα αγώνα που ήταν σαν να μην εμφανίστηκε ποτέ στο παρκέ, σε μια αποκαρδιωτική εμφάνιση που αν επαναληφθεί το ερχόμενο Σάββατο με το Λαύριο δεν θα τις δώσει καμιά τύχη. Αλλά αρκεί όμως η νίκη τώρα με το Λαύριο;

Όπως ήρθαν τα πράγματα μετά τα σημερινά αποτελέσματα η κατάσταση πλέον είναι πάρα πολύ δύσκολη. Το χειρότερο για την Κύμη δεν ήταν το -35 από τον Άρη, αλλά το διπλό του Ρεθύμνου στη Λήμνο, κάτι που σημαίνει πως η κατάσταση πλέον δεν είναι στα χέρια της Κύμης που για να σωθεί χρειάζεται οπωσδήποτε νίκη απέναντι στο Λαύριο και παράλληλα το Ρέθυμνο να ηττηθεί στην έδρα του από το Περιστέρι και την τελευταία αγωνιστική εκτός έδρας από τον Άρη. Το άλλο ματς της Κύμης, είναι την τελευταία αγωνιστική στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό, οπότε σχεδόν τα πάντα θα έχουν ξεκαθαρίσει το ερχόμενο Σάββατο.

Καταστροφικό ξεκίνημα

Το ματς στο Nick Galis Hall τελείωσε με το…καλημέρα. Η Κύμη δεν μπήκε ποτέ στον αγώνα, ο Άρης πίεσε ασφυκτικά στην άμυνα και έκλεισε το πρώτο 10λεπτο με το εκπληκτικό 26-2!

Η Κύμη σε αυτό το πρώτο 10λεπτο είχε 1/13 σουτ και 7 λάθη απέναντι σε ένα Άρη που επιβλήθηκε πλήρως σε όλους τους τομείς!

Το υπόλοιπο ματς όπως είναι φυσιολογικό είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Το ημίχρονο τελείωσε με 49-18, στο 30′ η διαφορά άγγιξε τους 40 πόντους (74-36), για να τελειώσει το ματς με 95-60.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-2, 49-18, 74-36, 95-60.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 4, Φλιώνης 6, Μποχωρίδης 21 (3, τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ΜακΓκί 5 (10 ριμπάουντ), Τζόουνς 20 (3), Βεργίνης 6 (2), Τολιόπουλος 5 (1), Χρηστίδης 5, Μπελ 8 (2), Χάρις 4 (1), Νταλό 4, Κάιζερ 7.

ΚΥΜΗ (Κουτσός): Τουντζιαράκης 11, Σακγκς 7 (1), Γουάσινγκτον 3, Λιουϊς12 (1), Καρινιάουσκας 16 (1), Πουλιανίτης 3 (1), Μαραγκός 2, Χόρτον 3, Γουίλιαμς 3.