FEATURED ΠΑΙΔΩΝ

ΠΑΙΔΩΝ: Τους κόντραρε για ένα ημίχρονο! (Προμηθέας-ΑΓΕΧ 81-46)

Απέναντι στον Προμηθέα Πατρών που είναι από τα φαβορί για την κατάκτηση του φετινού Πανελλήνιου πρωταθλήματος παίδων, η ΑΓΕ Χαλκίδας στάθηκε πολύ καλά για ένα ημίχρονο, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 81-46.

Η ομάδα του Βελισσαράκου ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο 10λεπτο (20-16), έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι και το 15′ αλλά στη συνέχεια η πιεστική άμυνα των Πατρινών, οι λιγοστές επιλογές από πλευράς Χαλκίδας μετά και το 4ο φάουλ του Γκογκορώση, άνοιξαν την ψαλίδα για τον σαφώς ανώτερο Προμηθέα που έφτασε στο τελικό 81-46.

Μια ήττα αναμενόμενη, απέναντι σε μια ομάδα που αποτελεί πρότυπο και στις μικρές ηλικίες, που προκρίνεται για 9η συνεχόμενη χρονιά σε τελικές 6αδες Πανελλήνιων πρωταθλημάτων, που έχει στη σύνθεση της μεταξύ άλλων τον Λευτ. Μαντζούκα που έπαιξε 30′ λεπτά την Παρασκευή απέναντι στον Παναθηναϊκό στον τρίτο τελικό της Basketleague, που αξίζει να σημειωθεί, πως στη διάρκεια της φετινής χρονιάς εκτός των άλλων έχει αντιμετωπίσει σε τουρνουά τους Ρεάλ Μαδρίτης, Stella Azzura Roma και Ερυθρό Αστέρα, που έχει δικό της αθλητικό κέντρο και μια σειρά από παροχές, έχοντας ξεφύγει από τα Ελληνικά δεδομένα!

Διαιτητές: Γιακειμή-Τσάτσης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-16, 50-31, 69-35, 81-46.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Μελιγδής): Οικονόμου 6, Λιόλιος 11 (1), Οικονομίδης 4, Νεόφυτος, Γοργότσης 5, Χατζούλης 6, Μαντζούκας 8, Αγγελής 15, Λάγιος 3, Μερμίγκης 7, Πλώτας 6 (2), Κολιός 10 (1).

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Βελισσαράκος): Κυβετός 9 (1), Γιαννόπουλος 2, Τσουκαλάς, Χριστοδούλου, Γκογκορώσης 6, Σμπρίνης, Σοϊλέδης 3, Κουμπογιάννης, Τσότρας 4, Σκυριανός 2, Χοτζάλι 4, Ρίννης 16 (5).