ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ - ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Final-6: Ήττα αλλά ανοιχτή η 3η θέση! (Σύλλας-Παναθηναϊκός 41-77)

Ο Σύλλας δεν κατάφερε να κάνει μια ακόμα υπέρβαση και ηττήθηκε από τον σαφώς ανώτερο Παναθηναϊκό την προτελευταία μέρα του τουρνουά με 41-77, με τις πράσινες να εξασφαλίζουν τη 2η θέση αλλά τον Σύλλα να έχει ένα ακόμα ”τελικό” αύριο το πρωί, όπου με ενδεχόμενη νίκη απέναντι στα Χανιά θα πάρει την 3η θέση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα κορασίδων!

Όχι ότι αν δεν τα καταφέρει θα είναι…εκτός στόχων, καθώς η φετινή χρονιά έχει στεφθεί με απόλυτη επιτυχία προ πολλού!

O Παναθηναϊκός μπήκε από την αρχή πολύ δυνατά στον αγώνα, δεν υποτίμησε το Σύλλα και με πιεστική άμυνα κατάφερε να βγάλει εύκολους πόντους στην επίθεση για να προηγηθεί στην α’ περίοδο 8-28 βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη που ήρθε τελικά με 41-77.

Ο Σύλλας απέδωσε καλό μπάσκετ στη γ’ περίοδο όταν επικράτησε με επιμέρους σκορ 17-11, με τις παίκτριες του Κουβάρα να είναι κουρασμένες από την υπερπροσπάθεια αυτών των ημερών, έχοντας κάνει ήδη τη δική τους υπέρβαση.

Διαιτητές: Τσιμπούρης-Αγραφιώτης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-28, 16-41, 33-52, 41-77.

ΣΥΛΛΑΣ ΑΙΔΗΨΟΥ (Κουβάρας): Σουλιάδη, Παπακοσμά, Φώτου, Λούμη 2, Μαχαίρα 12 (2), Νίτσογλου 7, Τσαβόνι 15 (10 ριμπ.), Πατσούρα 3, Κυργιώργη Β., Υδραίου 2, Μαργωμένου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Στρατής): Ζαρρή 2, Πρίφτι 6, Μπιλθικιώτη 12, Ζανίκα 2, Τίγκα 7, Ταφμίζι, Μαυράκη 15 (2) Σώτου 1, Κεφαλά 4, Κούκη 7 (1), Δαυλάκου 19 (2).