Α ΕΣΚΑΣΕ

Αγ. Γίδας: ”Χάσαμε τα ριμπάουντ και τον αγώνα”

Ο προπονητής του Μάκαρου Άμφισσας Αγ. Γίδας για το ντέρμπι του Σαββάτου με τον Γ.Σ. Ιτέας για το πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ, τόνισε μεταξύ άλλων ως σημαντικό στοιχείο για την εξέλιξη του ματς τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ από πλευράς της ομάδας του.

”Να ευχηθώ καλή αγωνιστική χρόνια σε όλες τις ομάδες με υγεία και χωρίς τραυματισμούς. Όσον αφορά τον αγώνα, ήταν ένα ντέρμπι με ένταση που κρίθηκε κατά τη γνώμη μου στα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ που είχαμε. Δεν αρχίσαμε καλά το παιχνίδι και βρεθήκαμε να κυνηγάμε στο σκορ. Με κάποιες αλλαγές στην άμυνα και με πίεση στο κατέβασμα της μπάλας καταφέραμε να το γυρίσουμε και κλείσαμε το ημίχρονο στους 2 πόντους διαφορά. Το δεύτερο ημίχρονο είχε την ίδια εικόνα με τη διαφορά να ανοίγει αλλά να γυρίζουμε πάλι στο παιχνίδι. Σε ένα δυνατό παιχνίδι σαν αυτό, στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ιτέα έκανε το 1ο φάουλ της στο 5ο λεπτό με εμάς να είμαστε στη ζώνη των βολών από το 6ο. Στο τέλος προσπαθήσαμε και κλείσαμε τη διαφορά αλλά μερικές κακές επιλογές στην επίθεση, κάποια οφθαλμοφανή φάουλ που δε δόθηκαν υπέρ του ποιο έμπειρου παίκτη μας Ηλ.Κολοβού και η ασυνεννοησία στην άμυνα δε μας επέτρεψε να βρεθούμε σε θέση βολής. Η διακοπή του αγώνα δε μας ευνόησε και όχι μόνο αυτό στο τέλος η Ιτέα πήρε και μια διαφορά που στο τέλος του πρωταθλήματος μπορεί να φανεί σημαντική. Φέτος η ομάδα μας έχει παιδιά ηλικίας 16-18 χρονών από τις ακαδημίες μας με ρόλο στο αντρικό τα οποία κατάφεραν να αντεπεξέλθουν σε μια πολύ δύσκολη έδρα. Τέλος, Θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στους αθλητές μου για την εμφάνιση και την προσπάθεια. Για τα εξωαγωνιστικά δε θα ήθελα να πω πολλά πράγματα παρά μόνο ότι ορισμένοι ανεγκέφαλοι που έφτασαν σε σημείο να κάνουν βόλτα εντός αγωνιστικού χώρου πήγαν να χαλάσουν για μια ακόμη φορά το πολύ καλό κλίμα εντός των γραμμών του γηπέδου”.