FEATURED Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Βαθμολογία & σκόρερς (5η αγωνιστική)

Το πιο συναρπαστικό πρωτάθλημα των τελευταίων ετών συνεχίστηκε σήμερα με τη διεξαγωγή της 5ης αγωνιστικής και με τα περισσότερα παιχνίδια να κρατάνε αμείωτο το ενδιαφέρον των θεατών. 

Η Αναγέννηση Λαμίας μετά από πολύ καλή εμφάνιση πέρασε μέσα από την έδρα της ΑΕΕΠ Χαλκίδας επικρατώντας με 60-70 παραμένοντας μόνη πρώτη στην κορυφή!

Από κοντά, σε απόσταση μιας νίκης ο Πρωτέας Σχηματαρίου, που επικράτησε στην έδρα του του Γ.Σ. Ιτέας με 72-64.

Ο Τελεθριακός μετά από δύο αγωνιστικές επέστρεψε στις επιτυχίες κερδίζοντας στην έδρα του τον Αστέρα Αλιβερίου με 79-74.

Σπουδαίο διπλό για τον Κάδμο μέσα στο Βασιλικό επί της τοπικής ομάδας με 51-57, ενώ στις νίκες γύρισε ο Μάκαρος που επικράτησε της Προοδευτικής Λάρυμνας με 68-64.

Τέλος, σε μεγάλο ντέρμπι που έγινε στο κλειστό της Λιβαδειάς, ο Απόλλωνας επικράτησε της Μαλεσίνας με 78-72.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

ΓΑΣ Βασιλικού-Κάδμος 51:57

ΑΕΕΠ Χαλκίδας-Αναγέννηση Λαμίας 60:70

Μάκαρος-Προοδευτική Λάρυμνας 68:64

Απόλλων Λιβαδειάς-Μαλεσίνα 78:72

Τελεθριακός-Αστέρας Αλιβερίου 79:74

Πρωτέας Σχηματαρίου-Γ.Σ. Ιτέας 72:64

 

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (6η-30/11)

Αναγ.Λαμίας-ΓΑΣ Βασιλικού

Προοδευτική Λαρ.-ΑΕΕΠ Χαλκίδας

Μαλεσίνα-Μάκαρος

Απόλλων Λιβ.-Τελεθριακός

Κάδμος-Πρωτέας Σχημ.

Γ.Σ. Ιτέας-Αστέρας Αλιβερίου

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 
Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ. Β. Ν-Η Υ-Κ
1 ΑΝΑΓ.ΛΑΜΙΑΣ 5 10 5-0 347-283
2 ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜ. 5 9 4-1 357-316
3 ΜΑΛΕΣΙΝΑ 5 8 3-2 402-363
4 ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒ. 5 8 3-2 316-322
5 ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 5 8 3-2 397-363
6 ΚΑΔΜΟΣ 5 8 3-2 313-319
7 ΜΑΚΑΡΟΣ 5 8 3-2 331-336
8 ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 5 7 3-2 329-313
9 Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ 5 7 2-3 332-338
10 ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ 5 6 1-4 297-344
11 ΑΣΤ.ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ 5 5 0-5 278-330
12 ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 5 5 0-5 300-362

*Η ΑΕΕΠ Χαλκίδας έχει -1 βαθμό. 

ΣΚΟΡΕΡΣ

  1. Ντάλλης (Απόλλων Λιβαδειάς) 133
  2. Σταύρου (Γ.Σ. Ιτέας) 91
  3. Κοσμετάτος (Τελεθριακός) 91
  4. Γρηγοράκης (ΑΕΕΠ Χαλκίδας) 88
  5. Χαρατσής (Αστ.Αλιβερίου) 87
  6. Μητρόπουλος (Μαλεσίνα) 86
  7. Πετράκος (Μαλεσίνα) 82
  8. Δάρρας (Προοδευτική) 80
  9. Αναστασίου (Κάδμος) 77
  10. Μαμαρέλης (Μάκαρος) 75
  11. Καυκής (Μαλεσίνα) 75
  12. Νταλαγιάννης (Πρωτέας Σχημ.) 71
  13. Βίγγος (Μαλεσίνα) 70
  14. Τσιριμώκος (Τελεθριακός) 70

 

ΤΡΙΠΟΝΤΑ

  1. Τσιριμώκος (Τελεθριακός) 19
  2. Ξετρίχης (Τελεθριακός) 16
  3. Αγγελόπουλος (Γ.Σ. Ιτέας) 15
  4. Νταλαγιάννης (Πρωτέας Σχημ.) 12
  5. Μαμαρέλης (Μάκαρος) 12
  6. Σταύρου (Γ.Σ. Ιτέας) 12
  7. Αναστασίου (Κάδμος) 11
  8. Φραγκιαδάκης (Αναγ. Λαμίας) 10
  9. Παπαδάκης (Κάδμος) 10
  10. Κοσμετάτος (Τελεθριακός) 10
  11. Κώνστας (ΓΑΣ Βασιλικού) 10
  12. Μητρόπουλος (Μαλεσίνα) 9

Σχετικά άρθρα

Οι ώρες διεξαγωγής των αγώνων σε Α & Β’ ΕΣΚΑΣΕ στις 25-26/1

pannikolaou

Στο ΔΑΚ Χαλκίδας στις 9/2 το ντέρμπι ΧΒΑ-Κρόνος!

pannikolaou

Στις 15-16 Φεβρουαρίου ”θα ξαναβγεί ο ήλιος” για τον Αλέξανδρο!

pannikolaou