FEATURED Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Χωρίς φαβορί! (3η αγωνιστική)

Όσο και αν ψάξει κάποιος το σημερινό πρόγραμμα της Α’ κατηγορίας, δεν θα μπορέσει να βρει ζευγάρι αγώνα όπου υπάρχει ξεκάθαρο φαβορί, σε ένα πρωτάθλημα, που τουλάχιστον στο ξεκίνημα του, είναι όπως το περιμέναμε, απρόβλεπτο και συναρπαστικό!

Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής ανοίγει στις 3 μ.μ. με ένα μεγάλο ντέρμπι στο κλειστό της Ιστιαίας, μεταξύ του εντυπωσιακού μέχρι στιγμής Τελεθριακού που έχει ξεκινήσει με 2/2 και πολύ καλό μπάσκετ, απέναντι στον ισχυρό Πρωτέα Σχηματαρίου που ψάχνει μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη, αντίστοιχη με εκείνη που είχε κάνει πέρυσι με 87-89!

Τοπικό ντέρμπι με ιδιαιτερότητες στη Μαλεσίνα, όπου η τοπική ομάδα υποδέχεται στην έδρα της την Προοδευτική Λάρυμνας! Το κλειστό αναμένεται να είναι κατάμεστο, με το γόητρο εκτός από την ουσία της νίκης να παίζει το δικό του ρόλο.

Ντέρμπι με προϊστορία και στο Βασιλικό, με τον τοπικό ΓΑΣ να υποδέχεται τον Αστέρα Αλιβερίου με τις δύο ομάδες να γνωρίζονται καλά από την περσινή κοινή τους πορεία στη Β’ κατηγορία, όπου συγκρούστηκαν συνολικά 4 φορές!

Στο κλειστό της Πειραϊκής, η ΑΕΕΠ Χαλκίδας που έχει ξεκινήσει με 2/2 κάνοντας μεγάλες νίκες, υποδέχεται τον Γ.Σ. Ιτέας σε ένα αμφίρροπο ματς που αναμένεται να κριθεί στις λεπτομέρειες.

Στην Άμφισσα ο Μάκαρος θα αντιμετωπίσει τον Κάδμο σε ένα αγώνα που κάθε προγνωστικό είναι παρακινδυνευμένο, ενώ στη Λιβαδειά ο Απόλλωνας που είναι δυνατός στην έδρα του υποδέχεται την Αναγέννηση Λαμίας που με τη σειρά της προβάλει ως ένα από τα βασικά φαβορί τουλάχιστον για την πρώτη 4αδα του πρωταθλήματος.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής και οι διαιτητές:

18:00 Κλειστό Βασιλικού ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ-ΑΣΤ.ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Χαϊνά-Μασλατζίδης Λ.)

18:00 Κλειστό Πειραϊκής ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Βαρσαμάς-Χατζής)

18:00 Κλειστό Άμφισσας ΜΑΚΑΡΟΣ-ΚΑΔΜΟΣ (Γερονικολός-Πατάγιας)

18:00 Κλειστό Λιβαδειάς ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ-ΑΝΑΓ.ΛΑΜΙΑΣ (Χουγιάζος-Κάλφα)

17:00 Κλειστό Μαλεσίνας ΜΑΛΕΣΙΝΑ-ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Καραμπιτσάκος-Αρτσίτας)

15:00 Κλειστό Ιστιαίας ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ-ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜ. (Κοτσιμπός-Ζάχος)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 
Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ. Β. Ν-Η Υ-Κ
1 ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 2 4 2-0 160-112
2 ΑΝΑΓ.ΛΑΜΙΑΣ 2 4 2-0 141-117
3 ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 2 3 2-0 135-111
4 ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜ. 2 3 1-1 151-134
5 Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ 2 3 1-1 137-130
6 ΜΑΛΕΣΙΝΑ 2 3 1-1 156-150
7 ΜΑΚΑΡΟΣ 2 3 1-1 134-137
8 ΚΑΔΜΟΣ 2 3 1-1 133-134
9 ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒ. 2 3 1-1 119-123
10 ΑΣΤ.ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ 2 2 0-2 104-131
11 ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ 2 2 0-2 114-160
12 ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 2 2 0-2 100-145

*Η ΑΕΕΠ Χαλκίδας έχει -1 βαθμό. 

Σχετικά άρθρα

Retro basket: ΑΚΟ Λιβαδειάς-ΓΑΣ Άμφισσας το 1987!

pannikolaou

Πρωτάθλημα Εφήβων: Βαθμολογίες & σκόρερς (16-18/11)

pannikolaou

Πρωτάθλημα Παίδων: Βαθμολογίες & σκόρερς (16-17/11)

pannikolaou