Α ΕΣΚΑΣΕ

Αγ. Γίδας: ”Η διαιτησία μας στέρησε την ευκαιρία για το διπλό”

Ικανοποιημένος από την προσπάθεια της ομάδας του παρά την ήττα στη Μαλεσίνα αλλά και με πολλά παράπονα από τη διαιτησία κυρίως του Χουγιάζου, ο προπονητής του Μάκαρου Άμφισσας Αγαπητός Γίδας τόνισε στις δηλώσεις του:

”Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι που κυριάρχησαν οι δυνατές άμυνες και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Καταφέραμε να ελέγξουμε το ρυθμό μέσα από την πιεστική άμυνα και να κατεβάσουμε το μ.ο. της επίθεσης της Μαλεσίνας που ήταν κοντά στους 80 πόντους. Στο πρώτο ημίχρονο μέσα από καταστάσεις πρωτεύοντος και δευτερεύοντος αιφνιδιασμού καταφέραμε να προηγηθούμε στον αγώνα και αν περνάμε και τα φάουλ που έγιναν ίσως να ήταν μεγαλύτερη. Στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίσαμε να είμαστε συνεπείς στην άμυνα και να έχουμε καλές επιλογές στην επίθεση. Στο τέλος το παιχνίδι ανέλαβαν να το κλείσουν οι διαιτητές και κυρίως ο κ. Χουγιάζος ο οποίος σε όλο τον αγώνα ήταν αρνητικός πρωταγωνιστής. Χωρίς να έχω δει το βίντεο θυμάμαι χαρακτηριστικά 5-6 φάσεις μπροστά του με τραβήγματα σε φανέλες, κρατήματα και αλλά πολλά που δεν τα είδε… Έτσι και στη τελευταία φάση πεντακάθαρο φάουλ δεν το είδε, παρόλο που και ο ίδιος ο παίκτης της Μαλεσίνας σήκωνε το χέρι για παράβαση. Ήταν ένα παιχνίδι που βάση της εξέλιξης του έπρεπε να έχουμε μια ευκαιρία να το κερδίσουμε και ο κ. Χουγιάζος δεν μας την έδωσε. Τέλος να ευχαριστήσω την ομάδα της Μαλεσίνας για τη διευκόλυνση που μας έκανε για την αλλαγή στην ημερομηνία του αγώνα”.