Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Απόλλων Λιβαδειάς-Αναγ. Λαμίας 50-59

Μόνη πρώτη!
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ-ΑΝΑΓ. ΛΑΜΙΑΣ 50-59

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Αναγέννηση Λαμίας που πέρασε με επιτυχία από τη Λιβαδειά, επικρατώντας του Απόλλωνα με 50-59 και είναι πλέον μόνη πρώτη στο βαθμολογικό πίνακα.

Με τις δύο ομάδες να “ρίχνουν” το μεγαλύτερο βάρος στην άμυνα, οι παίκτες του Κουμπούρα έκλεισαν μπροστά το πρώτο δεκάλεπτο με 8-17. Η ομάδα της Λιβαδειάς αντέδρασε μειώνοντας σε 20-23 στο 16′ και πήγε στα αποδυτήρια ισόπαλη (23-23).

Οι δύο αντιμέτωποι συνέχισαν να πηγαίνουν μαζί στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 39-41 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Αναγ. Λαμίας ήταν ανώτερη στις λεπτομέρειες και με τους Στογίλκοβιτς και Αντωνόπουλο να μην αστοχούν από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, έφτασε στη νίκη με 50-59.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Στογίλκοβιτς με 15 πόντους, ενώ για τον Απόλλωνα Λιβαδειάς, ο Ντάλλης πέτυχε 28 (2) πόντους.

Διαιτητές: Χουγιάζος-Κάλφα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-17, 15-6, 16-18, 11-18.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Παπούλιας): Λεοντίου 2, Φρυγανάς 2, Γκιζίμης, Στάντζος, Σταυλιώτης, Παππάς 9 (1), Καρφάκης 2, Μουτζούρης, Ντάλλης 28 (2), Σκαλτσάς 7.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ (Κουμπούρας): Στογίλκοβιτς 15, Σφυρής, Αντωνόπουλος 5, Νικολάου 4, Φετοκάκης 2, Αργύρης 11 (1), Τζελέπης, Πουλής 2, Φραγκιαδάκης 8, Μπερτσιμάς, Τσακωνίτης 12.