Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Απόλλων Λιβαδειάς-Τελεθριακός 83-81

Νίκη-θρίλερ στην παράταση!
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ-ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 83-81
Σε ένα μεγάλο ντέρμπι, ακατάλληλο για καρδιακούς, ο Απόλλωνας Λιβαδειάς πήρε τη νίκη-θρίλερ στην παράταση με 83-81 απέναντι στον Τελεθριακό και αφού προηγουμένως είχε γίνει της…ανατροπής, σε ένα ματς με φοβερό σασπένς που το ροζ φύλλο αγώνος άλλαζε διαρκώς χέρια πριν καταλήξει τελικά σε εκείνα των γηπεδούχων!

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, με τον Τελεθριακό να ισορροπεί γρήγορα μετά το αρχικό 13-5 του Απόλλωνα πλησιάζοντας στο 10λεπτο σε 16-15.

Στο ίδιο τέμπο και η β’ περίοδος με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και το ημίχρονο να τελειώνει με 32-33.

Τρίποντη…καταγίδα!

Η διαφορά έγινε στη γ’ περίοδο, όταν ο Τελεθριακός άρχισε να ”πυροβολεί” έξω από τα 6.75 μ. ανοίγοντας διαρκώς την ψαλίδα της διαφοράς στο σκορ.

Το 32-33 του ημιχρόνου έγινε γρήγορα 35-42 για να ακολουθήσει ένα σερί 0-13 και ο Τελεθριακός να ξεφύγει με +20 (35-55) φτάνοντας το σερί στο 3-22!

Η μεγάλη αντεπίθεση!

Ο Απόλλωνας όμως δεν τα παράτησε δείχνοντας εκτός των άλλων και τεράστια ψυχικά αποθέματα. Αρχικά μείωσε σε 44-58 στο 30′ ενώ έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους στο 36′ μειώνοντας σε 58-67.

Απαντώντας με το…ίδιο νόμισμα και με εύστοχα σουτ από την περιφέρεια, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 67-69 στο 2:22” για τη λήξη με τον Κοσμετάτο να κάνει το 71-74 και τον Ντάλλη να ισοφαρίζει στα 17” για το τέλος της κανονικής διάρκειας σε 74-74 με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην παράταση με τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος να έχει πάρει…από το χέρι τον Απόλλωνα πετυχαίνοντας τους 13 από τους 18 τελευταίους πόντους της ομάδα του στο τελευταίο 10λεπτο!

Εκεί ο Τελεθριακός με πόντους κυρίως του Κοσμετάτου προηγήθηκε με 74-79 για να απαντήσει ο Απόλλωνας με 2/2 τρίποντα περνώντας για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 80-79 στο 1:20” για τη λήξη της παράτασης!

Με καλάθι του Φρυγανά οι γηπεδούχοι έκαναν το 82-79, για να απαντήσει ο Κλούρας για το 82-81 στα 45” δευτερόλεπτα για το τέλος!

Στα 12” ο Ντάλλης με 1/2 βολές έκανε το 83-81 με τον Ξετρίχη να επιχειρεί το τελευταίο τρίποντο μετά από τάίμ-άουτ για τον Τελεθριακό με τον Ντάλλη να κάνει το κόψιμο και τον Απόλλωνα να πανηγυρίζει τη νίκη με 83-81!

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Χαϊνά-Τσάλας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 32-33, 44-58, 74-74 (καν.διάρκεια), 83-81 (τελ. αποτελ).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Παπούλιας): Λεοντίου 3 (1), Φρυγανάς 17 (1), Γκιζίμης, Τερματζίδης 6 (2), Στάντζος, Σταυλιώτης, Παππάς 7 (1), Καρφάκης 6, Μουτζούρης, Ντάλλης 34 (3), Σκαλτσάς 10, Μπουζίκας.

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Φώτου): Μέτα 5, Κοσμετάτος 16 (1), Παπαθανασίου 11 (2), Ξετρίχης 6 (2), Τσιτούμης 2, Τσιριμώκος 18 (5), Κιαπέκος 16, Φώτου, Κλούρας 7, Γκατζούρης.

*Σε νεότερη ανάρτηση θα ακολουθήσει photo album του αγώνα.