Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Μαλεσίνα-Μάκαρος 66-64

Πήρε το…θρίλερ!
ΜΑΛΕΣΙΝΑ-ΜΑΚΑΡΟΣ 66-64

Μεγάλο ντέρμπι στη Μαλεσίνα, με την τοπική ομάδα να επικρατεί του Μάκαρου Άμφισσας με 66-64 στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 6ης αγωνιστικής, που θα ολοκληρωθεί το επόμενο Σάββατο!

Αν υπήρχε στο μπάσκετ ισόπαλο αποτέλεσμα αυτό θα ήταν το δικαιότερο στο σημερινό ματς, με τις δύο ομάδες να είναι σε όλο το διάστημα του αγώνα κοντά στο σκορ, με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα και τελικά στο τέλος να πανηγυρίζουν οι γηπεδούχοι που κράτησαν αλώβητη την έδρα τους αλλά και την παράδοση απέναντι στον Μάκαρο!

Στο ημίχρονο ο Μάκαρος προηγήθηκε με 31-33 για να προσπεράσει στο 30’ με 52-49 η Μαλεσίνα.

Τα πάντα τελικά κρίθηκαν στο φινάλε, με τον Τζεφεράκο να ευστοχεί σε ένα καθοριστικό τρίποντο για τους γηπεδούχους απαντώντας στα 3 συνεχόμενα τρίποντα των Κολοβού, Δρίβα και Μαμαρέλη της ομάδας της Άμφισσας!

Στο 65-64 χάθηκαν επιθέσεις και από τις δύο ομάδες για να διαμορφώσει το τελικό 66-64 με ½ βολές ο Μπλόντζος.

Από τη Μαλεσίνα καθοριστική συμβολή στη νίκη είχαν οι Πετράκος, Καυκής όπως και οι Τζεφεράκος-Μπλόντζος, ενώ από τον Μάκαρο ο Κολοβός πέτυχε και τους 20 πόντους στο β’ ημίχρονο, ενώ βοήθησαν επιθετικά και οι Δρίβας, Μαμαρέλης.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Κοτσιμπός-Χουγιάζος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16, 31-33, 52-49, 66-64.

ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Τορβάς-Καραμίντζος): Ταμπούρης, Δημητρός, Τζεφεράκος 6 (1), Βίγγος 7 (1), Κανακάρης 2, Τούντας 2, Μπλόντζος 10, Πετράκος 18, Καυκής 16, Μητρόπουλος 5 (1).

ΜΑΚΑΡΟΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ (Γίδας-Ψιμούλης): Τσικνής Π., Παπαθεοχάρης 4 (1), Οικονόμου 1, Ξαγάρας 8, Κολοβός 20 (1), Τσικνής Ο., Καρανάσος, Δρίβας 12 (2), Πριόνας, Μαμαρέλης 14 (2), Βίλλιας, Παπαδήμας 5 (1).