Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Προοδευτική Λάρυμνας-ΑΕΕΠ Χαλκίδας 70-75

Δύσκολη νίκη!
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΛΑΡ.-ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 70-75

Η ΑΕΕΠ Χαλκίδας επέστρεψε στις επιτυχίες κερδίζοντας στο Μαρτίνο την Προοδευτική με 70-75, σε ένα μεγάλο ντέρμπι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Οι γηπεδούχοι, που ήθελαν τη νίκη για να σπάσουν το αρνητικό σερί, έδειξαν αποφασισμένοι να το πετύχουν έχοντας ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο.

Προηγήθηκαν με 14-9 και 22-9 στο 9′ έχοντας λύσεις στην επίθεση αλλά και παίζοντας πολύ καλή άμυνα.

Η ΑΕΕΠ Χαλκίδας όμως με ”όπλο” την εμπειρία της, ισορρόπησε τον αγώνα μειώνοντας αρχικά σε 41-38 στο ημίχρονο για να περάσει μπροστά με 42-49 στο 23′.

Η ομάδα του Δαδίτσιου επέστρεψε και πάλι όμως, ισοφάρισε σε 51-51 με την ΑΕΕΠ Χαλκίδας να ξεφεύγει και πάλι με 55-63 και 59-68.

Με τρίποντο η Λάρυμνα μείωσε σε 62-68 και με επιμέρους σκορ 9-2 πήγε το ματς στον πόντο (69-70) στο 1:20!

Καθοριστικός σε εκείνο το σημείο, όπως και σε όλο το β’ ημίχρονο ο Γρηγοράκης που με τρίποντο μετά από 3 επιθετικά ριμπάουντ των φιλοξενούμενων έκανε το 69-73.

Ο Δάρρας με 1/2 βολές μείωσε σε 70-73 για να πάρει τελικά τη νίκη η ΑΕΕΠ Χαλκίδας με 70-75 και με την ομάδα του Δαδίτσιου να ετοιμάζεται πλέον για ένα ματς-τελικό το ερχόμενο Σάββατο εκτός έδρας με τον ΓΑΣ Βασιλικού!

Από τους γηπεδούχους που αγωνίστηκαν χωρίς τους Σοροπάνη-Κυριάκο, πολύ καλός ο Κουμπές ενώ βοήθησε σημαντικά και ο Μ. Μαλέρδος.

Από την ΑΕΕΠ Χαλκίδας καθοριστικός για την εξέιξη του αγώνα και τη νίκη της ομάδας του ο Γρηγοράκης. Πολύ καλός και ο Βαλαής ενώ βοήθησαν σημαντικά στην επίθεση οι Κωνσταντίνου-Τσακός Α.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Χουγιάζος-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-14, 41-38, 53-57, 70-75.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΛΑΡΥΜΝΑΣ (Δαδίτσιος): Ρουμελιώτης 4, Καρατράντος 8 (2), Παπακωνσταντίνου 4, Δάρρας 12, Ιωακείμ 6, Ρομπόκας 6 (1), Κουμπές 20 (2), Μαλέρδος Μαρ. 10 (1), Δαραμάρας.

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Μιχαήλ): Βαλαής 13 (2), Κουτσογιάννης 6 (2), Γρηγοράκης 21 (4), Κωνσταντίνου 16 (1), Τσακός Α. 11 (1), Ταρασίδης 3 (1), Γυφτονικολός 2, Τριανταφύλλου, Αποσκίτης 3.