FEATURED Γ ΕΘΝΙΚΗ

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Ήττα στο ντέρμπι! (ΦΕΑ-Ερμής Σχημ. 82-77)

Η ΦΕΑ μπορεί να μην ξεκίνησε το φετινό πρωτάθλημα όπως περίμεναν οι περισσότεροι, αλλά δεν έπαψε ποτέ να αποτελεί μια από τις καλύτερες ομάδες της φετινής Γ’ Εθνικής.

Αυτό φρόντισε να το δείξει σήμερα απέναντι στον Ερμή Σχηματαρίου οι έμπειροι γηπεδούχοι έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης φτάνοντας στη νίκη με 82-77, με τους παίκτες του Οικονόμου από την πλευρά τους να αργούν να…ξυπνήσουν χάνοντας ένα ολόκληρο ημίχρονο που όπως φάνηκε αποδείχθηκε καθοριστικό.

Στο ημίχρονο, η ΦΕΑ με πολύ καλή άμυνα αλλά και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση προηγήθηκε με 40-29.

Στη γ’ περίοδο ο Ερμής με πολύ καλή άμυνα μπλόκαρε όλα τα επιθετικά ατού των γηπεδούχων μειώνοντας στο 30′ σε 55-53!

Η συνέχεια ήταν πλέον για γερά νεύρα με τον Ερμή να είναι διαρκώς μέσα στον αγώνα χωρίς όμως να τα καταφέρει γνωρίζοντας την ήττα με 82-77, παρότι πέρασε και μπροστά με 2 πόντους για να κάνει δύο καθοριστικά λάθη στην επίθεση.

Όσο για τον Ερμή, μέχρι στιγμής προβληματίζει και με 2 νίκες στις πρώτες 4 αγωνιστικές δείχνει πως πρέπει να προσπαθήσει αρκετά περισσότερο για να φτάσει στο στόχο της ανόδου στη Β’ Εθνική.

Διαιτητές: Σοφιανόπουλος-Λεβεντάκος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-14, 40-29, 55-53, 82-77.

ΦΕΑ (Καρατζάς-Καρακατσάνης): Καστανιώτης 2, Μπάρδας 7, Ρωμοσίος, Στεργιάκης 21, Καραλευθέρης 17 (3), Λίτσος 17 (2),Τρικαλιωτης 17 (3), Πανουσοπουλος, Δρακάκης 1.
ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Οικονόμου-Σίσκος): Καρακωσταντάκης 6 (1),Γκοντόπουλος, Γεωργίου, Δέδες 20 (2), Μιχαήλ, Δημητριάδης 22, Κοπακάκης 3 (1), Χάλιος 14, Κουλούρης 2, Σακκελαράκης 10.