FEATURED Γ ΕΘΝΙΚΗ

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Πάλι στην παράταση! (Μίλων-Άρης Θήβας 94-92)

Απίστευτο και όμως αληθινό αυτό που συμβαίνει φέτος με τον Άρη Θήβας, ο οποίος για 4ο παιχνίδι φέτος πήγε στην παράταση, χάνοντας τελικά από τον Μίλωνα με 94-92!

Μια ήττα που θα ενδεχομένως θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί, αν ο Γκρινιάρης ήταν εύστοχος από τη γραμμή των βολών στα 7” για τη λήξη της παράτασης και με το σκορ στο 93-92.

Ο έμπειρος γκαρντ όμως είχε 0/2 για να πάρει τελικά τη νίκη ο Μίλωνας με 94-92!

Ο Άρης είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση προηγήθηκε με 41-45 στα μισά της διαδρομής.

Μεγάλο ντέρμπι στη συνέχεια, με τον Μίλωνα να προηγείται στο 30′ με 67-63 για να παιχτούν τα πάντα στο τέλος στις λεπτομέρειες.

Στο 1:40 για τη λήξη ο Μίλωνας προηγήθηκε με 81-78 με τον Άρη να ισοφαρίζει σε 85-85 και για 4η συνεχόμενο ματς των ”κιτρινόμαυρων” να οδηγείται στην παράταση!!!

Εκεί ο Μίλωνας προηγήθηκε με 89-85 , όμως ο Άρης δεν το έβαλε κάτω!

Μείωσε σε 91-90 και με επιθετικό ριμπάουντ του Γκιζογιάννη ο Άρης πέρασε μπροστά με 91-92 στα 30” δευτερόλεπτα!

Στα 23” ο Μίλωνας με 2/2 βολές από φάουλ-εφεύρεση πάνω στον Γκρινιάρη έγινε το 93-92, για να πάρει φάουλ και δικαίωμα για δύο βολές στα 7” ο Γκρινιάρης. Ο γκαρντ του Άρη όμως είχε 0/2 και ο Μίλωνας με 1/2 βολές πήρε τελικά τη νίκη με 94-92!

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Καρακωνσταντακόπουλος-Ροδίτης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-18, 41-45, 67-63, 85-85 (καν.διάρκεια), 94-92 (τελ.αποτελ.).

ΜΙΛΩΝ (Αποσκίτης): Χωματάς 5 (1), Σουληνάρης 5, Καραγιαννίδης 7, Παπαδάκης 13 (2), Παπανικολόπουλος 10 (2), Γαλάνης, Εξηνταβελώνης, Ζούκας 14 (1), Ανδρεόπουλος 11, Ψυλέας 26 (2), Μόσορας 3 (1) Τζανικιάν.
ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ ( Ματσαγγούρας-Φραγκούλης): Πανταζής 13 (2), Ματσαγγούρας, Γκρινιάρης 19, Ανέστης 3 (1), Παρδακάς 21 (2), Χαρατσής, Ντέντα 16, Γκιζογιάννης 20, Τριανταφύλλου.