FEATURED Γ ΕΘΝΙΚΗ

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Τρομερή ανατροπή στη 2η παράταση! (ΧΒΑ-Ερμής Σχημ. 73-69)

Το ντέρμπι της χρονιάς βρήκε μεγάλη νικήτρια μετά από δύο παρατάσεις την ΧΒΑ που νίκησε σε ένα συγκλονιστικό αγώνα τον Ερμή Σχηματαρίου με 73-69, σε ένα ματς που απέδειξε γιατί το μπάσκετ είναι το κορυφαίο σπορ με ανατροπές που δεν μπορείς να τις φανταστείς!

Σούπερ ματς, με πολύ κόσμο στις εξέδρες και που αν το μπάσκετ είχε ισοπαλία θα ήταν το δικαιότερο αποτέλεσμα.

Μπόμπερ Στεφάνου!

Σε ένα μεγάλο ντέρμπι που κρίθηκε μετά από δύο παρατάσεις, πολλά ήταν τα στοιχεία που έπαιξαν το ρόλο τους στην εξέλιξη του ντέρμπι!

Υπήρξε όμως και ένας παίκτης που ήταν καθοριστικός ως εκεί που δεν πήγαινε άλλο, σε ένα σημείο που όλα έδειχναν τελειωμένα για την ομάδα του.

Ο Αλέξανδρος Στεφάνου πήρε την ομάδα του στο 59-65 με 2′ για το τέλος και με 2/2 τρίποντα και συνολικά 10 πόντους στη β’ παράταση, έδειξε το δρόμο για τη μεγάλη νίκη με τεράστια ανατροπή και με τελικό σκορ το 73-69!

Το ντέρμπι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες ”διαβασμένες” και με κύριο χαρακτηριστικό τις δυνατές άμυνες.

Η α’ περίοδος τελείωσε με 14-10 με την ΧΒΑ με πολύ καλό τον Ντουζίδη να ξεφεύγει με 19-13 και 29-22 για να λήξει το πρώτο ημίχρονο με 29-24.

Στη γ’ περίοδο η ΧΒΑ διατήρησε το υπέρ της προβάδισμα (38-34 και 43-38 στο 30′), ενώ στο ίδιο τέμπο κύλησε και η αρχή στη δ’ περίοδο (49-42 στο 33′).

Φινάλε-θρίλερ!

Ο Ερμής μάζεψε τη διαφορά (51-47 στο 36′), με τις άμυνες πρωταγωνίστριες στη συνέχεια και το σκορ μόλις στο 53-49 στο 1:12 για το φινάλε.

Ο Μητσιμπόνας με 2/2 βολές έδωσε το προβάδισμα με +3 πόντους στην ΧΒΑ (55-52) για να απαντήσει με τρίποντη ”βόμβα” ο Δέδες ισοφαρίζοντας σε 55-55 με 7” δευτερόλεπτα για το τέλος με την ΧΒΑ να επιλέγει να παίξει άμυνα και να το πληρώνει!

Ο Στεφάνου πήρε το τελευταίο σουτ (τρίποντο) αστόχησε με το 55-55 να παραμένει και το ντέρμπι να πάει στην παράταση!

Στην παράταση, ο Ερμής δεν είχε στον πάγκο του τον Νίκο Οικονόμου που αποβλήθηκε από τους διαιτητές με 2η τεχνική ποινή λίγο πριν την έναρξη της!

Πρώτη παράταση!

Η ΧΒΑ με καλάθι του Παπάδη πέρασε μπροστά με 59-57, ο Ερμής ισοφάρισε σε 59-59 και είχε την τελευταία επίθεση δική του με τον Σακελλαράκη να αστοχεί σε δίποντο και το…θρίλερ να πηγαίνει σε 2η παράταση!

Δεύτερη παράταση!

Το ξεκίνημα της β’ παράτασης ήταν ιδανικό για τον Ερμή που προηγήθηκε με 59-64 με τους διαιτητές να χρεώνουν με δύο αντιαθλητικά φάουλ τους Παπάδη και Γεωργιάδη!

Στο 2:04 για το τέλος, με το σκορ στο 59-65 ο Στεφάνου κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο και με 3/3 βολές μείωσε σε 62-65 για να απαντήσει ο Γκοντόπουλος με 2/2 βολές για το 62-67.

Ο Στεφάνου με τρίποντη ”βόμβα” και ο Σταθόπουλος με δίποντο έφεραν τον αγώνα στα ίσια (67-67) με 53” δευτερόλεπτα για το τέλος!

Ο Δημητριάδης με 2/2 βολές έγραψε το 67-69, για να ”οπλίσει” και πάλι ο Στεφάνου και με νέο τρίποντο να γράψει το 70-69 για την ΧΒΑ με 32” δευτερόλεπτα για τη λήξη της 2ης παράτασης!

Ο Ερμής χρεώθηκε με 5” δευτερόλεπτα στην επαναφορά, ο Σταθόπουλος κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ με τον πάγκο του Ερμή να χρεώνεται και με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία!

Ο Σταθόπουλος με 2/2 βολές έγραψε το 72-69 για να πάρει μια τεράστια νίκη η ΧΒΑ με 73-69 που πανηγυρίστηκε δεόντως!

Παράπονα και από τους δύο για τη διαιτησία, με τους ηττημένους να στέκονται στα σφυρίγματα των ”γκρι” παραπάνω καθώς ήταν εκείνοι που έχασαν και τον αγώνα.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Μαρτινάκος-Αγγελής.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-10, 29-24, 43-38, 55-55 (καν. διάρκεια), 59-59 (α’ παρατ.), 73-69 (β’ παρατ.-τελ.αποτελ).

ΧΒΑ (Καλογήρου-Μπρατσιάκος): Ντουζίδης 4, Παπάδης 13 (1), Στεφάνου 17 (4), Κατσούλας 2, Σταθόπουλος 6 (1), Μητσιμπόνας 14 (1), Γεωργιάδης 4, Λούκας, Σιδέρης 13, Φραγκούλης.

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Οικονόμου-Σίσκος): Καρακωνσταντάκης, Γκοντόπουλος 5, Δέδες 17 (4), Μιχαήλ, Γεωργίου 11 (1), Κοπακάκης, Χάλιος 4, Κουλούρης 3 (1), Σιδέρης, Δημητριάδης 22 (1), Σακελλαράκης 7.