FEATURED Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Βαθμολογία & σκόρερς (9η αγωνιστική)

Η 9η αγωνιστική ήταν και η τελευταία για το 2019 για το πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας, που αναμένεται με ανυπομονησία πλέον με το νέο έτος, καθότι άκρως συναρπαστικό φέτος με πολλές ομάδες να διεκδικούν τους στόχους που έχουν θέσει εξ αρχής.

Η τελευταία αγωνιστική του έτους ήταν αν μη τι άλλο συναρπαστική με 3 αγώνες να κρίνονται στην τελευταία φάση, ενώ ένα ματς πήγε και στην παράταση!

Στο Σχηματάρι ”έσπασαν καρδιές” με τον Πρωτέα να κάνει την ανατροπή στο τέλος και να παίρνει τη νίκη με 76-75 απέναντι στη Μαλεσίνα που στο τέλος είχε 0/2 βολές με τον Καυκή, φτάνοντας και πάλι στην κορυφή της βαθμολογίας!

Στην Ιτέα η τοπική ομάδα πέτυχε την 4η συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα υποχρεώνοντας την πρωτοπόρο Αναγέννηση Λαμίας στη 2η φετινή της ήττα, με σκορ 64-57.

Ο ΓΑΣ Βασιλικού σε ένα ακόμα ”θρίλερ” της αγωνιστικής, νίκησε στην παράταση τον Απόλλωνα Λιβαδειάς με 72-69 πετυχαίνοντας την 3η συνεχόμενη νίκη που τον φέρνει σε θέση ισχύος στη μάχη της παραμονής.

Στο ντέρμπι της ουράς, ο Αστέρας Αλιβερίου νίκησε την Προοδευτική Λάρυμνας με 70-60 πετυχαίνοντας τη 2η νίκη του στο πρωτάθλημα!

Η ΑΕΕΠ Χαλκίδας επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας του Μάκαρου Άμφισσας με 73-61 έχοντας τον έλεγχο στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Στο ματς με το οποίο άνοιξε χρονικά η αγωνιστική, ο Τελεθριακός ανέβασε την απόδοση του στην τελευταία περίοδο και επικράτησε του Κάδμου με 87-74 φτάνοντας στη 2η συνεχόμενη νίκη.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

ΓΑΣ Βασιλικού-Απόλλων Λιβαδειάς 72:69

ΑΕΕΠ Χαλκίδας-Μάκαρος 73:61

Τελεθριακός-Κάδμος 87:74

Πρωτέας Σχημ.-Μαλεσίνα 76:75

Αστ.Αλιβερίου-Προοδευτική Λαρ. 70:60

Γ.Σ. Ιτέας-Αναγ. Λαμίας 64:57

 

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (10η-11/1)

Μάκαρος-ΓΑΣ Βασιλικού

ΑΕΕΠ Χαλκίδας-Τελεθριακός

Απόλλων Λιβαδειάς-Πρωτέας Σχημ.

Μαλεσίνα-Αστ.Αλιβερίου

Προοδευτική Λαρ.-Γ.Σ. Ιτέας

Αναγ. Λαμίας-Κάδμος

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 
Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ. Β. Ν-Η Υ-Κ
1 ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜ. 9 16 7-2 641-600
2 ΑΝΑΓ. ΛΑΜΙΑΣ 9 16 7-2 633-542
3 ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒ. 9 15 6-3 612-593
4 Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ 9 15 6-3 604-598
5 ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 9 14 6-3 622-598
6 ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 9 14 5-4 696-645
7 ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ 9 13 4-5 593-616
8 ΜΑΛΕΣΙΝΑ 9 13 4-5 693-678
9 ΜΑΚΑΡΟΣ 9 12 3-6 574-624
10 ΚΑΔΜΟΣ 9 12 3-6 591-627
11 ΑΣΤ.ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ 9 11 2-7 535-591
12 ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 9 10 1-8 555-637

*Η ΑΕΕΠ Χαλκίδας έχει -1 βαθμό. 

ΣΚΟΡΕΡΣ

  1. Ντάλλης (Απόλλων Λιβαδειάς) 223
  2. Πετράκος (Μαλεσίνα) 170
  3. Χαρατσής (Αστ.Αλιβερίου) 163
  4. Αναστασίου (Κάδμος) 157
  5. Σταύρου (Γ.Σ. Ιτέας) 152
  6. Γρηγοράκης (ΑΕΕΠ Χαλκίδας) 150
  7. Κοσμετάτος (Τελεθριακός) 145
  8. Τσιριμώκος (Τελεθριακός) 135
  9. Φωτητζόγλου (Αστ.Αλιβερίου) 133
  10. Κιαπέκος (Τελεθριακός) 127
  11. Νταλαγιάννης (Πρωτέας Σχημ.) 127
  12. Νασάκης (ΓΑΣ Βασιλικού) 127
  13. Στεφάνου (Πρωτέας Σχημ.) 126
  14. Μαμαρέλης (Μάκαρος) 126
  15. Ιωακείμ (Προοδευτική) 126
  16. Καυκής (Μαλεσίνα) 122

 

ΤΡΙΠΟΝΤΑ

  1. Τσιριμώκος (Τελεθριακός) 34
  2. Ξετρίχης (Τελεθριακός) 27
  3. Αναστασίου (Κάδμος) 22
  4. Μαμαρέλης (Μάκαρος) 21
  5. Αγγελόπουλος (Γ.Σ. Ιτέας) 20
  6. Σταύρου (Γ.Σ. Ιτέας) 19
  7. Νταλαγιάννης (Πρωτέας Σχημ.) 19
  8. Κώνστας (ΓΑΣ Βασιλικού) 16
  9. Μητρόπουλος (Μαλεσίνα) 16
  10. Ντάλλης (Απόλλων Λιβαδειάς) 16
  11. Κουτσογιάννης (ΑΕΕΠ Χαλκίδας) 15
  12. Φραγκιαδάκης (Αναγ. Λαμίας) 14
  13. Γρηγοράκης (ΑΕΕΠ Χαλκίδας) 14
  14. Παπαδάκης (Κάδμος) 13
  15. Κοσμετάτος (Τελεθριακός) 13
  16. Παπαθανασίου (Τελεθριακός) 13
  17. Βίγγος (Μαλεσίνα) 13

 

Σχετικά άρθρα

Οι διαιτητές στα πρωταθλήματα της ΕΣΚΑΣΕ (26-28/9)

pannikolaou

Οι διαιτητές στους φιλικούς αγώνες (25-27/9)

pannikolaou

Με…μπασκετικές ρίζες στο Πανευρωπαϊκό Κανόε-Καγιάκ ο Αντώνης Παντελίδης!

pannikolaou