Γ ΕΘΝΙΚΗ

Γ’ Εθνική: “Αυτοκτονία” στο τέλος! (ΒΑΟΛ ΧΙΟΥ-ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ 70-67)

Ένα δικό του παιχνίδι έχασε ο Άρης Θήβας στη Χίο γνωρίζοντας την ήττα από τον Βούρειο με 70-67, παρότι οι παίκτες του Ματσαγγούρα είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς!

Ο Άρης έχασε έτσι μεγάλη ευκαιρία να ”σβήσει” την ήττα της περασμένης εβδομάδας μέσα στη Θήβα από την ΦΕΑ και παρέμεινε χαμηλά στη βαθμολογία, με το πρόγραμμα μετά τις γιορτές να είναι ”φωτιά” αρχής γενομένης από το τοπικό ντέρμπι με την ΧΒΑ!

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 17-28 στο πρώτο 10λεπτο κάνοντας ένα ιδανικό ξεκίνημα στο ματς ενώ στο ημίχρονο πήγαν με +9 στα αποδυτήρια (32-41).

Ο Άρης εξακολούθησε να έχει το πάνω χέρι και στη συνέχεια του αγώνα με το σκορ στο 30′ να είναι 46-52 για να έρθει η ανατροπή στο τέλος, με τη Χίο να φτάνει τελικά σε μια μεγάλη νίκη στη δική της μάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού, με τελικό σκορ 70-67.

Με το σκορ στο 63-67 η ομάδα της Θήβας δέχθηκε δύο τρίποντα, με το σκορ να γίνεται 69-67, στην επίθεσή του ο Άρης δεν κατάφερε να βρει σκορ, για να διαμορφωθεί με φάουλ το τελικό 70-67.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Αντωνιάδης-Πετράκης Ιωάν.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-28, 32-41, 46-52, 70-67.

ΒΑΟΛ ΧΙΟΥ (Βούλικας-Συμιακάκης) Τσιριγώτης (2), Χριστοβασίλης, Ανδρουλάκης 14 (2), Σούλικας 27 (1), Φουντουλάκος, Βούλικας, Σιμιτσάκης, Τσουρής 11(2), Μαρούλης 2, Τροβάς 11 (3), Κουϊμτζής 3, Κωνσταντινάκος.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Ματσαγκούρας-Φραγκούλης) Κόλλιας, Πανταζής 12 (2), Ματσαγγούρας, Γκρινιάρης 16 (1), Παρδακάς 7 (1), Χαράτσης, Γκιζογιάννης 20 (2), Ντέντα 2, Τριανταφύλλου 3, Ανέστης 7 (1).