Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΑΕΕΠ Χαλκίδας-Μαλεσίνα 85-82

Σούπερ νίκη με καθοριστικό Βαλαή!
ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΜΑΛΕΣΙΝΑ 85-82

Μεγάλη νίκη για την ΑΕΕΠ Χαλκίδας που πήρε το ντέρμπι απέναντι στη Μαλεσίνα με 85-82 με τις δύο ομάδες να προσφέρουν θέαμα σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα! Καθοριστικός ο νεαρός Νικήτας Βαλαής για την ομάδα της Χαλκίδας.

Οι παίκτες του Μιχαήλ ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 13-5 στο 5′ και 24-19 στο 10′. Η διαφορά αυτή ανέβηκε με την ΑΕΕΠ Χαλκίδας να πηγαίνει στα αποδυτήρια με 46-32.

Στην τρίτη περίοδο η Μαλεσίνα αντέδρασε, ανέβασε στροφές και όχι μόνο μείωσε στο σκορ αλλά με επιμέρους σκορ 11-29 πέρασε και μπροστά με 57-61 στο 30′. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 64-71 στο 33′.

Εκεί ήταν όμως η σειρά των γηπεδούχων να απαντήσουν και με 12-4 πέρασαν ξανά μπροστά στο 37′ με 76-75. Με 56” να μένουν για την λήξη και το σκορ στο 80-80 ο νεαρός Βαλαής με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΕΠ Χαλκίδας με 83-80.

Η Μαλεσίνα μείωσε σε 83-82 με τον Βαλαή να είναι ψύχραιμος και με 2/2 βολές να διαμορφώνει το τελικό 85-82.

Τα νεύρα δεν έλειψαν από την αναμέτρηση με τους διαιτητές Κάλφα και Βαρσαμά να καταλογίζουν συνολικά 5 τεχνικές ποινές, ενώ αποβλήθηκαν οι Γρηγοράκης και Καυκής.

Οι φιλοξενούμενοι στερήθηκαν σήμερα τους τραυματίες Βίγγο, Κανακάρη και Μωραΐτη λόγω τραυματισμού, ενώ οι δύο προπονητές έδωσαν…ψήφο εμπιστοσύνης στους νεαρούς αθλητές τους, δίνοντας τους ρόλο σε ένα καθοριστικό και συναρπαστικό παιχνίδι!

Από την ΑΕΕΠ Χαλκίδας καθοριστικός στο τέλος ο Βαλαής όπως και οι Τσακός, Κουτσογιάννης, ενώ σημαντική βοήθεια στην επίθεση έδωσε και ο Κωνστατίνου.

Από τη Μαλεσίνα σούπερ εμφάνιση από τον Πετράκο με 36 πόντους και τον ακολούθησε ο Μητρόπουλος με 21.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Κάλφα-Βαρσαμάς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-19, 46-32, 57-61, 85-82.

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Μιχαήλ): Βαλαής 11 (1), Κουτσογιάννης 13 (3), Αποσκίτης 6 (1), Γυφτονικολός Κ., Γρηγοράκης 12 (1), Κωνσταντίνου 17 (2), Αγκαλλίου 6, Τσακός Α. 14, Ταρασίδης 2, Σοροβός, Γυφτονικολός Γ. 4, Μπάλας.

ΜΑΛΕΣΙΝΑ  (Τορβάς-Παϊσιος): Βασιλείου, Δημητρός 3 (1), Τζεφεράκος 4, Ταμπούρης, Μπλόντζος 9 (1), Τούντας 3 (1), Μητρόπουλος 21 (3), Καυκής 6, Πετράκος 36 (2).